Devrek Postası

BAŞ­KAN BOZ­KURT: “YURT­TA BARIŞ DÜNYA’DA BARIŞ” İLKESİNİ TEMEL AL­MA­LI­YIZ”

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

BAŞ­KAN BOZ­KURT: “YURT­TA BARIŞ DÜNYA’DA BARIŞ” İLKESİNİ TEMEL AL­MA­LI­YIZ”
101 views
09 Aralık 2022 - 11:22

  Dünya Savaşları’ndan büyük kayıplarla çıkmış devletlerin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 10 Aralık 1948 tarihinde imzaladıkları İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’yle temel hak ve özgürlükler konusunda önemli bir adım attıklarını ifade eden Başkan Çetin Bozkurt, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünya’da Barış” sözünün temel alarak herkesin eşit haklara sahip olmasını, insanların fikirleri, görüşleri nedeni ile ötekileştirilmeden, huzurla yaşamlarını sürdürmelerinin sağlanması gerektiğini belirtti.

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine”

    Başkan Bozkurt, “Dünya’nın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlar 1948 yılında Paris’te aynı masa etrafında toplanarak İnsan Hakları Evrensel bildirisine imza atmıştır. Farklı dilleri konuşan, farklı kıtalarda yaşayan insanların bu bildiriye imza atmalarının sebebi dilleri, inançları, coğrafyaları farklı olsa da yaşanan savaşların, çekilen acıların ortak olmasıdır. Dünyada ve ülkemizde Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Yurtta Barış Dünya’da Barış’ sözünü temel almalı, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin korunmasını, herkesin eşit haklara sahip olmasını sağlamalıyız. Ülkemizde ne yazık ki son yıllarda insanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlükler, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü konularında sıkıntılar yaşanmakta, vatandaşlarımız görüşleri, inançları, duruşları nedeniyle ötekileştirilmekte, tutuklanmaktadır. Oysa Dünya şairimiz Nazım’ın da Davet şiirinde dediği gibi ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine’ yaşayabilmeliyiz.

     Dünya İnsan Hakları Günü’nde bütün insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyulduğu, hiç kimsenin ötekileştirilmediği, hukukun üstün kılındığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olduğu, sevginin, güler yüzün eksik olmadığı, kalıcı barışların sağlandığı bir dünya diliyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.