Devrek Postası

DEVREK’TE İSTİKLAL MARŞI COŞKUSU

Devrek’te İstiklal Marşı’nın kabulünün 102.Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

DEVREK’TE İSTİKLAL MARŞI COŞKUSU
104 views
13 Mart 2023 - 12:14

Devrek Anadolu Lisesi öğrencilerinin öğretmenlerinin gözetiminde gerçekleştirmiş oldukları etkinlik okulun konferans salonunda gerçekleştirilirken, etkinliği çok sayıda veli ve öğrencide takip etti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan okul müdürü Siyami Akpınar, “Bağımsızlık; tarih boyunca benimle yan yana yürüyen, bana en çok yakışan, uğruna birçok şeyden vazgeçtiğim ve bundan sonra da vazgeçmek için bir saniye bile düşünmeyeceğim bir durumdur. Benim bu en değerli durumumu ise tüm dünyaya ilan eden bir “İstiklal Marşı’m” var. İşte bugün, bağımsızlığımı tüm heybetimle bütün dünyaya haykırdığım İstiklal Marşım’ın kabulünün 102. Yıl dönümü.  

102 yıl önce yaşadıklarımız hepimizin malumudur. Bu yaşadıklarımızı, bu yaşadıklarımızdan sonra nasıl yeniden ayağa kalkabileceğimizi, tüten en son ocak sönmeden, al sancağımın yere düşmeyeceğini, üstüne basa basa medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara, göğsündeki imanla haykıran ve benim tüm duygularıma tercüman olan, eşsiz milletimin derdiyle dertlenen mükemmel bir dava adamı MEHMET AKİF gibi bir şaire sahip olmanın gururu ile onu yad ediyoruz.  Hakk’a tapan milletimin hakkı olan istiklali milletime yakıştırmaktan geri durmamayı, bana zincir vurmak isteyen çılgının bu isteğine çok büyük bir şaşkınlık göstermeyi, Hakk’ın vaat ettiği günlerin yarından bile yakın olabileceğine inanmayı, dünyalar alınsa bile bu cennet vatandan vazgeçmemeyi, bu ezanların ebediyen yurdumun üzerinde inlemesini istemeyi daha güzel anlatabilen dizelere ve bu dizeleri bir kuyumcu titizliği ile işleyen yüreğin yaşadığı topraklara sahip olmanın onuru ile yad ediyoruz onları. Garbın afakı çelik zırhlı bir duvarla sarılmışsa eğer, bu sorun değil. Benim göğsümdeki imandan daha aşılamaz değil ki o duvar. O duvar nasıl durabilsin dağları yırtan, enginlere sığmayan, bendini çiğneyen kükremiş selin karşısında. Batı’nın hesap edemediği bir şey vardı o çelik zırhlı duvarı örerken: Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

İstiklal Marşımın her bir dizesine, hatta her bir kelimesine tüm bu yaşananları, istiklal aşkını sığdırmayı başarabilen o koca yürekli insan “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek de BARIŞ’a özlemini en iyi şekilde dile getirmiştir.Benim İstiklal Marşım,  milletimizin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştirdiği bir kahramanlık destanının anlatımıdır. Aziz milletimizin ortak sesi ve vicdanını temsil eden benim İstiklal Marşım bu istiklal mücadelemizi “Vatan Şairi” sıfatını sonuna kadar hak eden Mehmet Akif Ersoy’un yüreğinden kopanlarla destanlaşmış ve ebedileşmiştir. Aziz milletimiz kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her bir kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek; mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini ilelebet muhafaza edecektir. Bizim sadece bu coğrafyada yaşayan insanlara karşı değil tüm insanlığa karşı büyük sorumluluklarımız var. Donanımlı, bilgili; bayrağına, milletine, devletine aşkla bağlı nesillerin varlığı geleceğe dair umutlarımızı hep diri tutacaktır.Milletimizin ruhunu, tarihini ve mefkûresini idealleştiren İstiklal Marşı’nın bu vatan topraklarında ilelebet yankılanması için, al bayrağımızın mazlumlara gölge olması için, devletimizin bekası ve milletimizin selameti için hepimizin hatta özellikle gençlerimizin vatan, millet, devlet ve hürriyet mefhumlarının kıymetini bilmesi gerekiyor.Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın Kabulü ‘nün 102. Yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum. Bu toprakları bizlere vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, Çanakkale ve İstiklal Savaşı’mızın şehit ve gazilerini, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile bütün şehit ve gazilerimizi saygıyla, rahmetle, şükranla anıyorum.” dedi.

Etkinlik beğeniyle takip edilirken etkinliğin sonunda öğrenciler ayakta alkışlandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.