Devrek Postası

“Yarım Milyon Zonguldaklı Mağdur”

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Devrekli Mehmet Karakulak, Zonguldak Havalimanı hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

“Yarım Milyon Zonguldaklı Mağdur”
101 views
28 Mart 2023 - 7:56

Karakulak, Zonguldak Havalimanı’nın yetersiz olduğunu ve üvey evlat muamelesi gördüklerini ifade ederken Avrupa’da yaşayan yarım milyon Zonguldaklı’nın mağdur olduğunu vurguladı.
Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karakulak, ”Artık feryadımız duyulsun. Devrek-Ereğli Yolu misali yıllardır aynı sorunla yatıp kalkıp aynı talepleri dile getiriyoruz artık mazeret değil kökten çözüm istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karakulak’ın Açıklamaları; “Yazımızın başlığına gelmeden önce tekrar özetle şunları belirtelimki ; Hep aynı mevzu hep aynı mesele insanlar aynı şeyleri duymaktan bıktı, inanın bizde çoktan bıktık,biz de ilgili Bakanlık ve Kurumların kapılarında dilenci misali git gellerden bıktık,ama pes etmedik, mücadelede pes etmiyoruz sesimize feryadımıza devletin en yetkili makamında olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu Kulak verinceye kadar vazgeçmeyeceğiz.
BİZ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDİYORUZ ,SUSMAYACAĞIZ
Bizler üvey evlat muamelesi gördüğümüzü hissetmemize rağmen susmayacağız.Yıllık en az Zonguldak ve çevresinde 750 Milyon Euro Döviz bırakan bir toplumun sorunlarından bahsediyoruz.Biz bu mücadelede, bu bizim sorunumuz değil diyen bürokratlarla da karşılaştık.İşi yokuşa sürmenin en kolay yolu nedir ?
Kafa karıştırıcı bahaneler, Sivil Havacılık kuralları, İşletme Kiralık Sözleşmesi ve bu mazeretlerin yanında Ukrayna savaşı ve Ekonomik Kriz bizlere verilen yanıtların başında gelenlerdir.
KÖKTEN ÇÖZÜM İSTİYORUZ MAZERET İSTEMİYORUZ
Neymiş efendim burası Özel İşletme imiş, çok ortaklı bir İşletme, olabilir ama buranın Sahibi kim ?
Ev sahibi Devletimiz olan bir Havalimanı,yani sorun nasıl çözülmüyor Devletimiz isterse hızlı şekilde çözer ?
Havalimanı işletmesi hissadarları zamanında sadece burası açık kalsın düşüncesiyle ortaklar arasında 15 yıldır sürekli Sermaye artırmaktadır , sağdan soldan borç para bulup burayı ayakta tutmaya çalıştıklarını biliyoruz 15 yıldır bir kuruş kar edemeyen bir İşletme çünkü yapılması gereken o kadar çok şey ortaya çıkıyor ki sürekli personel ve diğer giderleri olan müessedir.Buranın en büyük sıkıntısı direk Havalimanı pisti önündeki Tepe dir.
Bu tepenin 35 metre civarında alçaltılması yıllardır yılan hikayesine döndü.
YETERKİ FERYADIMIZ DUYULSUN
Devrek-Ereğli Yolu misali yıllardır aynı sorunla yatıp kalkıp aynı talepleri dile getiriyoruz. Yeterki feryadımız Cumhurbaşkanımızın kulağına varsın yeterki duysun duyurulsun,sağ ol Muammer Avcı Allah razı olsun senden, nasıl da hızlandı yol çalışmaları. Aynı girişimi Havalimanı için de yapmanızı bekliyoruz.
BİZDE VARIZ,ALMANYA DA YARIM MİLYON AVRUPALI ZONGULDAKLILAR KÖKTEN ÇÖZÜM İSTİYOR
Sadece Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde yüzbinlerce Zonguldak bölgesinden insan yaşamaktadır(en kalabalık Avruplı Türkleri temsil eden Toplum)düzenli ve sorunsuz seferlerin düzenlendiğinde uçaklar dolu gidip dolu geliyorlar,birde bu kapasiteyi kaldırabilecek engelsiz donanımlı bir Havalimanı(Çevre Manialar vs.giderilmiş olsaydı) ve Terminal tesisleri olursa 12 ay buraya doluluk oranı minimum 80 uçuşlar gercekleşeceğinin taahhüt ve garantisini daha önce de vermiştik.
EĞER ÇÖZÜM BULUNMAZSA YİNE AYNI SIKINTILARI YAŞAYACAĞIZ
Yolcu bagajlarının bırakılmasında Pist yetersizliğinin ve çevresinde bulunan maniaların bulunması başlıca etkenlerdir lakin bu engellerin giderilmesi zor bir şey değildir.Hele Devlet devreye girerse hiç te zorluğu yoktur
YOLCU KAPASİTELİ BİR BÖLGEYİZ
7 Ocak 2023 tarihine kadar Sunexpress Havayolları Cumartesi günleri Dortmund Zonguldak,sürekli olarak ta Çarşamba,Cuma ve Pazar günleri Düsseldorf Zonguldak seferlerine devam etmektedir.
Türk Hava Yolları iç hat seferleri ile Zonguldak Havalimanı’na haftada 3 gün Çarşamba,Cuma ve Pazar günleri bölgemize hizmetini sürdürmektedir.
Nisan ayı itibariyle de Corendon Havayolları’nın seferleri,yolcu sayısında kış aylarında düşüş olmasından dolayı (14 Kasım 2022 tarihinde son sefer) 4 buçuk ay aradan sonra 3 Nisan da devam edecek olmasıyla ortalama Haziran ayına kadar hergün uçak seferleri yapılacaktır.
TERMİNAL BİNASI YETERSİZ
Kısıtlı bir Terminal kapasitesine sahip olan Zonguldak Havalimanı aynı zamanda Bölge olarak en çok yurtdışında yaşayan gurbetçiye sahiptir,en az 750-800 bin Avrupalı Zonguldaklı’ nın Almanya’da yaşadığı biliniyor.
HER YIL İKİYE KATLANAN YOLCU SAYISI
Bu yukarıdaki bahsedilen sıkıntılara rağmen her yıl yüzde 100% artan yolcu sayısı ne kadar büyük bir yolcu kapasitesine sahip bir bölge olduğumuzun gösterir.
İstediğimiz çok bir şey değil,sadece eziyetimiz bitsin yolculukta çektiğimiz ızdıraplar bitsin,Cumhuriyetimizin 100.yılında gözüken Havalimanındaki manzaralar bitsin.Tek beklentimiz devletimiz buraya kökten çözüm üretmesidir.SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ SESİMİZİ DUYUN BİZE KULAK VERİN” şeklinde.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.