Devrek Postası

Vali Tutulmaz, TSO’nun yapacağı yönünde kanaat oluştu

Vali Tutulmaz, TSO’nun yapacağı yönünde kanaat oluştu
38 views
06 Haziran 2023 - 13:06

Zonguldak İl Genel Meclisi, Vali Mustafa Tutulmaz’ın İsteğini kendi aralarında tartışmak için ilgili komisyonlara gönderdi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl genel Meclisi’nin Haziran ayı dördüncü birleşim toplantısına katıldı. Mustafa Tutulmaz’ın katıldığı İl Genel Meclisi toplantısında valilikten gelen istek okutuldu. Okutulan istekte, “İlimiz Merkez ilçesi Asma Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti Hazineye ait 1619 ada, 18 parsel nolu, 136.047.20 metrekare yüzölçümlü cinsi tarla ve pınarlık olan üzerinde TTK’ya ait Üzülmez Mekanizasyon Atölyesi ve Eski Lavuar Binası bulunan taşınmazın 10.641.37 metrekarelik kısmı imar planında ‘‘Kültüret Tesis Alanı’’ olarak ayrılarak Üzülmez Bilim, Kültür ve Sanayi Projesi kapsamında kurulması planlanan Kültür Merkezi yapılmak amacıyla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 13.12.2019 tarihli ve 30199643-000-E.17347 sayılı yazıları ile İl Özel İdaresine kesin tahsisi yapılmıştır.

19.11.2019 tarihli Üzülmez Kültür Vadisi Projesi kapsamında yapılacak olan hizmetlere dair Daire İş Birliği Protokolünün 6’ncı maddesinde ‘‘Proje kapsamında restarosyonu gerçekleştirilecek olan müze,restoran,kafeterya, sanal gerçeklik salonu, ahşap oymacılığı, ahşap hediyelik eşya satış birimi, hediyelik eşya ve yöresel ürün, gıda satış birimi olarak hizmet verecek ticari birimler 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre müstecirlere kiraya verilecek, Zonguldak Joeparkı Ziyaretçi Merkezi İl Özel İdaresi ve İlimizde 17 Belediyenin ortağı olduğu ZONTAB tarafından yönetilecektir.’’

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası 16.05.2023 tarihli ve 10003 sayılı yazıları ile Üzülmez Kültür Vadisi Projesi içinde bulunan ve restarosyan çalışmaları tamamlanmak üzere eski atölye binasını kar paylaşımı yönetimi ile kiralayarak, yöresel hediyelik ürünler, yöresel mutfak ürünleri ve kongre merkezi olarak işletmek istediklerinden kiraya verilmesini talep etmektedir.

Söz konusu taşınmazın kiraya verilmesi konusunu 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10’uncu maddesinin (f) fıkrası uyarınca İl Genel Mecilisince görüşülmesini arz ederim”

VALİ TUTULMAZ, “BİZ İŞLETSEK SUİSTİMALLER OLACAK”

İl Genel Meclisine verilen teklifle ilgili meclis üyelerine açıklama yapan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “ İl Özel idare olarak biz bunu işletelim desek, orada lokanta açsak çalışanlar mesai diyecek, bayram için çift mesai diyecek.

Hafta sonu için şu diyecek, ondan sonra takip etmekte zorlanacak, yerine göre bazı alımlarda suistimallere neden olacak.

Uzun vadede il Özel idare ye bu iş zarar olarak dönecek. Dolayısıyla kamunun bu tür işletmelerde bulunması kesinlikle verimli bir sonuç ortaya çıkarmıyor ve bugüne kadar bunu gördük.

Daha önce belediye başkanımız biz işletebiliriz demişti, Ticaret ve Sanayi Odası biz buraya nasıl bir katkı sağlayabiliriz demişti. Bir , iki toplantı yaptıktan sonra belediye başkanımız Ticaret ve Sanayi Odası yapacaksa biz de onların yapmasını isteriz dedi.

Bizim içinde uygun olan oydu. Buralar kar getirecek yerler değil. Kültür merkezleri ayakta tutulması gereken yerler. Buralar kar edecek karlarla tutunacak diye bir şey yok.

Öncelikle bunu ifade edeyim ama burayı ayakta tutmamız gerekiyor. Ayakta tutmaya il Özel idarenin, belediyenin de destek vermesi gerekiyor. Ticaret ve Sanayi Odası ve iş adamlarının da desteği gerekiyor.

İş adamları ve TSO biraz kar, zarar işletme tecrübesiyle biraz makul işletebileceği yönünde bizde kanaat oluştu.

Onların bu işi yapmasında fayda var diye düşünüyoruz. Bunuda sizin takdirlerinize sunacağız. Biz kendimiz yapmaya kalkarsak burada işçi çalıştırmamız gerekecek, buralara sermaye koymamız lazım ve bu sermaye kesinlikle kar amaçlı olmaması gerekiyor.

Kültür merkezleri öyle insanların akın akın geleceği ve para bırakacağı yerler değil.

İl’e artı değer katan ama getiriden çok götürüsü olan yerlerdir. Ama bu tur yerler olmalı ve her şey kar zarar anlayışı ile değerlendirilmez zaten.

Ticaret ve Sanayi Odası biz bu işi yaparız, katkı katarız düşünceleri bizim açımızdan makul bulundu.

Hatta teşvik de ettik onların yapmasını.

Çünkü onlar özel sektör mantığı ile bu işe girer. Eğer biz işletmeye kalkarsak biz de kamu mantığı yürümeye başlar. Kamunun kuralları geçerli olmaya başlar o zaman onların getirdiği yükler daha fazla olur. Bunun için bizim şu anda düşüncemiz Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılması. Takdirlerinize sunuyoruz ve takdir sizin” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, İstek önergeyi ilgili komisyonlara havale ederek kendi aramızda da tartışalım dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.