Devrek Postası

YAĞMURCA KÖYÜ’NDE HES TOPLANTISI YAPILACAK : BÖLGE HALKI TEDİRGİN

Devrek’e bağlı Yağmurca Köyü’nde 3 adet Hidroelektrik Santral barajının yapılması için vatandaşlara ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacak.

YAĞMURCA KÖYÜ’NDE HES TOPLANTISI YAPILACAK : BÖLGE HALKI TEDİRGİN
325 views
24 Ağustos 2023 - 11:11

Geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan Köprübaşı Barajı’nın devamı olan Yağmurca Köyü’nde yapılması planlanan 3 adet HES barajının ÇED bilgilendirme toplantısı 28 Ağustos 2023 saat: 14.00’da Yağmurca Köyü Caner Gökçe Yeni Nesil Kıraathanesi’nde yapılacak.

Çay 1 Regülatörü ve HES, Çay 2 Regülatörü ve HES, Çay 3 Regülatörü ve HES (37.700 MWm/36.946 MWe) projesinin Çevre Etki Değerlendirme raporuna ilişkin yapılacak toplantı öncesi vatandaşlar tedirginliği olduğu belirtilirken; yetkililer vatandaşlara yapım süreci ve tesis hakkında bilgi verecek.

Konu ile ilgili çevre köy muhtarlıklarına bilgi verildiği ve düzenlenecek toplantıya muhtarların köy halkını davet etmeleri istendi.

Bazı köy muhtarları konuyla ilgili: “Kamu oyuna ve köy halkımıza duyurulur daha önce Köprübaşı’na yapılan barajın yapılmasından sonra çevre köylerde ve ırmakda doğada çok büyük tahripler oldugundan ırmakda canlıların kalmadığı görüldüğünden Bolu ilinden gelen atık sanayi atıklarının bütün canlılara karşı zarar verdiği defalarca görüldüğünden HES çayının çevresinde bulunan 6 Köy Muhtarımıza gelen bilgilendirme evragında 3 tane Regülatör daha yapılacagı bildirilen konuyla ilgili 28.08.2023 pazartesi günü saat 14 de Yağmurcada yapılacak toplantıya bütün halkımızın katılması önemle duyurulur yaşadıgımız ülkemizde nasıl elektiriklerin kesildiğinde rahatsız oluyorsak ırmak boyunca ve yaşadıgımız yerlerlerde zarar gören doğanın yok olmasına zarar veren etkinlerin ortadan kaldırılması için her türlü çalışmaların yapılması hepimizin insanlık görevidir her canlının yaşam hakkı kutsaldır önemle duyurulur.” şeklinde açıklamada bulundular.

Bilindiği gibi geçtğimiz yıllarda Yağmurca Köyü’ne yapılacak olan tesis bölge halkı tarafından tepkiye sebep olunca proje revize edilerek Regülatör sistemine çevirildi. Tepkilerin sebebi ise mevcut köy topraklarının sular altında kalacağı ve Eğerci ile Yazıcık köylerinin bağlantı noktasının kaybolma durumunun oluşmasıydı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.