Devrek Postası

MV. EYLEM ERTUĞRUL FINDIK ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem ERTUĞRUL, Erdoğan’ın kabine toplantısı ardından açıkladığı fındık taban fiyatlarına tepki gösterdi. Ertuğrul, “Maliyetler yüzde 100-200 artarken, fiyatı yüzde 58 artırmak çiftçinin alın terine ihanettir” dedi.

MV. EYLEM ERTUĞRUL FINDIK ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ
31 views
25 Ağustos 2023 - 11:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, fındık taban fiyatlarını açıkladı. Erdoğan, fındığın kilogram fiyatının Giresun kalite fındık için kilogram başına 84 lira, levant kalite için kilogram başına 82 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini duyurdu.

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem ERTUĞRUL, Erdoğan’ın kabine toplantısı ardından açıkladığı fındık taban fiyatları sonrasında Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya fındık üreticilerinin sorunlarını sordu.

“Son yıllarda artan girdi maliyetleri nedeniyle üretici bahçesine gübre, ilaç alamaz hale gelmiştir. Bu durum, üreticilerimizi son derece olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde dünyanın en kaliteli fındığını üretildiği halde, üreticimiz maliyetleri karşılayamadığı için tarımsal faaliyetlerini çok zor koşullarda sürdürmektedir. Maliyetler hızla artarken Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan fiyat üreticileri mağdur etmiştir. Ürünlerini TMO’nun açıkladığı fiyattan satmak isteyen üreticiler, randevu sistemi sebebiyle mahsullerini aylarca satamayıp tüccarın verdiği düşük fiyatlardan satışa zorlanmışlardır.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 Fındık Raporu’nda: Türkiye’de dekar başına 84 kilogram fındık üretildiği, ancak Amerika’da dekar başına 238, Ermenistan’da 207, Fransa’da 206, İtalya’da 153 kilogram üretim yapıldığı belirtilmiştir. Dolayısıyla fındık üretiminde ciddi bir verim düşüşü de yaşanmaktadır.” Dedi.

Ertuğrul, önergesinde Bakan Yumaklı’ya şu soruları yöneltti:

1) Üreticinin ürününü zararına satması riskine karşılık bu zararı karşılamaya yönelik bir çalışmanız var mıdır?

2) Gittikçe artış gösteren enflasyonist ortamda artan girdi maliyetlerine karşı üreticiye devlet desteği sağlayacak bir politika izleyecek misiniz?

3) Fındık alım fiyatı belirlenirken maliyetlerle ilgili yaptığınız bir analiz var mıdır? Bu analizlerin detayları nelerdir? Açıklanan fındık fiyatı nasıl belirlenmiştir?

4) Fındık piyasasına yabancı menşeili firmaların hakim olduğu belirtilmektedir. Bu firmalar hangileridir? Bu firmaların yerli üretimde tekel haline gelmemesi için izlediğiniz bir politika var mıdır?

5) Fındık üreticisinin hak ve menfaatlerini korumak adına TMO, FİSKOBİRLİK gibi kurumları piyasada tekrar etkin hale getirmek için bir çalışmanız var mıdır?

6) Fındıkta istikrarı sağlayacak önlemleri kapsayan uzun vadeli politikalarınız var mıdır?

7) Fındık üreticisinin bir diğer mağduriyeti olan TMO’nun alım yerinin azlığı nedeniyle uzun süre randevu beklemek durumunda kalması haline bir çözüm üretilmekte midir?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.