Devrek Postası

ERTUĞRUL’DAN YABANCI UYRUKLULAR İÇİN TEPKİ GELDİ

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, bugün gerçekleşen Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda 2 bin işçi kurasında kuraya giren yabancı uyruklu Abdellah Abdelattey isimli kişinin isminin çıkmasına tepki gösterdi.

ERTUĞRUL’DAN YABANCI UYRUKLULAR İÇİN TEPKİ GELDİ
33 views
15 Ekim 2023 - 9:58

Ertuğrul, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak olan maden işçisi alımıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan 2 bin işçi alımı ile ilgili başvuru sürecinde. başvuruların tamamlanmasının ardından İŞKUR’un nihai listeyi açıklaması üzerine ortaya çıkan yabancı uyruklu işçi skandalına da tepki göstermişti.
“Hemen hemen tüm işçi alımı ilanlarında yer alan ‘TC vatandaşı olmak’ şartı bu kez TTK ilanlarında yer almadı. Binlerce iş bekleyen ve umudunu TTK’ya bağlayan gençlerin kafasında Türk vatandaşı dışında yabancı uyruklu kişilerin de işe alınacağı düşüncesini zaten getirmişti. İŞKUR’un nihai listesini açıklaması üzerine tepki gösterdik, uyardık bu duruma engel olunması gerektiğini belirttik. Bunun üzerine yabancı kimsenin başvuru yapamayacağına dair bir açıklama yapılarak üstü kapatılmaya çalışıldı. Bugün kurada ne oldu? TTK listesinin yayınlanmasıyla Türk olmadığı için tepki çeken ve 2022 yılında Türk vatandaşlığı alarak ikametini Zonguldak’a taşıdığını öğrendiğimiz Abdelrahman Abdellatey isimli kişi kurada asil listede yer aldı.
Kura sonrası kuradan adı çıkan gençlerimizin görüntülerini izleyin. Heyecandan konuşamayan o gençlerimizi görün. Zonguldaklı bir sürü gencimizin iş umudunu TTK’ya nasıl bağladığını görün. Kendi gençlerimizin karnını doyurmaya değil nereden gelip nasıl bu hakka sahip olabildiği anlaşılamayan kişilerin üstelik birinci sıradan kuradan çıkmasını kabul etmiyoruz. Zonguldak’ımızın gençlerinin sahipsiz bırakılmasını kabul etmiyoruz. Zonguldak gençlerinin hakkı olan istihdamın yabancı uyruklu kişilere sağlanmasını kabul etmiyoruz.” Dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.