Devrek Postası

FİLİSTİN

FİLİSTİN
Çiğdem Sarıoğlu( murekkeb23@gmail.com )
329 views
06 Kasım 2023 - 11:06

“Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler. Biz kin gütmeyeceğiz ama asla yapılanları unutmayacağız ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır.” Aliya İzzet Begoviç

Filistin’de kan ve gözyaşı durmuyor. 7 Ekim 2023’de İslami Direniş Hareketinin, İzzeddin el- Kassam Tugayları tarafından Aksa Tufanı Operasyonuyla İsrail geneline geniş çaplı bir saldırı düzenlendi. Sonuç olarak yirmi yedi gündür devam eden bir zulüm var. Savaş hukukunu hiçe sayan, dur-durak bilmeyen bir güç kullanımı. Bu zalimliğin karşısında insanlık değerini muhafaza eden tüm kitleler akın akın isyan etmektedir. Öyle ki İsrail’in kendi vatandaşları bile bu yapılanların karşısında durmaktadır.

Ebediyete uğurlanan, Bosna-Hersek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in zikrettiği şu sözünün bu vesile ile altını çizmek önemli: “ Savaşta büyük zulme uğradınız, zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.” Bugün Filistin’e karşı girişilen bu saldırıların “soykırım” hedefine hizmet ettiği görüşü hâkim. Hastanelerin, ibadet alanlarının, sivillerin olduğu yerlerin saldırıya maruz kalması bu görüşü destekliyor. İsrail’in 50 den fazla camiyi ve birçok okulu yıktığı, Gazze’deki mülteci kampını üç defa vurduğu, uluslararası hukuk tarafından yasaklanan beyaz fosfor bombalarını kullandığı tüm dünyaca anbean izlendi.

Esasında bu kargaşa 1897 Birinci Siyonist Kongresi ve 1917 Balfour Deklarasyonu ile Filistin’de Yahudi vatanına ilişkin iddialarının kamuoyuna duyurulmasına dayanmaktadır. Ardından Altı Gün Savaşı ve bugüne kadar birçok çatışma, gerginlik ve müdahalelerle Filistin-İsrail meselesi gittikçe çözümsüzlüğe itilen bir düğüm.

Ortadoğu’nun Kenan bölgesinde yer alan Kudüs, Filistin-İsrail çatışmasının temelindedir. Filistin’de İsrail’de Kudüs’ü başkent olarak ilan ettiğinden iki devlet arasında uzun yıllardır bitmeyen saldırılarla sürekli kan akmaktadır. Kudüs şehri; üç semavi dininde kutsal şehri ( İslamiyet, Hristiyanlık, Yahudilik) . Ama bugünlerde Filistinliler kutsal mekânlarını ziyarette büyük bir engellemeyle karşılaşmakta ve baskı, saldırıya maruz kalmaktadırlar. Filistin’e ulaştırmak için bölgeye gönderilen yardımların hastanelere ve sivillere ulaşmasına mani olan İsrail dünyada yükselen tepkilerin hedefinde. Öyle ki dünya kamuoyu İsrail’e ateşkes çağrısında bulunmaktadır.

İsrail hem sıcak hem soğuk savaş yürüterek; bazı gerçeklerin ifade edilmesine mani olmaya çalışmaktadır. Çeşitli coğrafyalarda birçok kesimden insanın Filistin’de dökülen kanlar, yitirilen canlar için boykot ve karşı çıkışlarına sert bir şekilde baskı uygulayarak Filistinlerin uğradıkları katliama karşı duyarsızlaştırma politikasını hayata geçirmek istemektedir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.