Devrek Postası

DEVREK’TE MİSAFİR TATLAR : SEVİM SULTAN

DEVREK’TE MİSAFİR TATLAR : SEVİM SULTAN
Çiğdem Sarıoğlu( murekkeb23@gmail.com )
207 views
20 Kasım 2023 - 8:22

Devrek’in meşhur tatlarını bilmeyenimiz yoktur; soframızın dumanı tüten şifası dillere destan tarhana çorbası, , ovmaç çorbası, etli yaprak sarması, malay, beyaz baklavası, tarihi simiti, cevizli kömeç liste uzun. Bugün size Devrek’te konuk olarak soframıza katılan bir tattan bahsedeceğim. Benim bu tatla tanışmam oldukça yeni.
Mesut-Ezgi Kaya çiftinin işlettiği “Sevim Sultan” adlı küçük sofrada Kahvaltı, Testi Kebabı, Ciğer, Izgara Çeşitleri bulunmakta. Mesut Bey aşçılık bölümü mezunu olup kendi mesleğini icra ediyor. Neden “Sevim Sultan” ? Mesut Bey ananesinin adını yaşatmak için ananesinin ismini seçmiş. Sevim Sultan’da benim favorim beyran.
Beyran; tarihi çok eskilere uzanan, Gaziantep yöresine ait bir tat. Efsaneye göre; Sultan 3. Mustafa hastalandığında haber salınır ve padişahı iyi edene yüklü miktarda para ve arsa verileceği haberi duyurulur. Bunun üzerine birçok usta, birçok şifacı İstanbul yolarına düşer. Antepli bir usta yemek tarifleri aramaya başlar. Usta; beyran çorbasını çalışmaları ve denemeleri sonucu bulur ve İstanbul yolunu tutar. Böylelikle Sulatanı iyi eden beyran çorbası olur. Beyran çorbası bu olay neticesinde saray mutfağı çorbası ünvanını alır.

Beyranı yemeden önce ağır, yoğun bir tatla karşılaşmayı ummuştum. Ama içince hoş bir lezzet buldum. Sevim Sultan’da limon dilimleri, ezilmiş sarımsak, ekmek ve taze roka eşliğinde servis edilen çorba bu mevsimde ideal bir öğün menüsü. Umarım bir gün beyranı kendi toprağında içmekte nasip olur. Bu vesileyle “Sevim Sultan” a beyranla tanıştırdığı için teşekkür ederim.
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.