Devrek Postası

Milletvekili Ertuğrul, orman vasfından çıkarılan alanları sordu

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, 19 Ocak’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile aralarında Zonguldak’ın da bulunduğu 13 ilde bazı alanların orman vasfından çıkarılması kararının gerekçesini sordu!

Milletvekili Ertuğrul, orman vasfından çıkarılan alanları sordu
24 views
01 Şubat 2024 - 12:57

ERTUĞRUL, 19 Ocak 2024’te Resmi Gazete’de yayınlanan 8119 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Bingöl, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Kastamonu, Kocaeli ,Konya, Kütahya, Manisa,Muğla,Sinop, Tokat ve Zonguldak illerinde bulunan bazı alanların orman sınırları dışına çıkartıldığını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya yanıtlamaları istemiyle soru önergesi verdi. 

“Kararda, orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından az olmamak üzere, devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre,Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) tarafından Orman Genel Müdürlüğü’ne orman tesis etmek üzere tahsisi yapılacağı belirtildi. Yürürlükteki Orman Kanunu’nun 16. 17. Ve 18. Maddelerine göre, ormanlık alanlar üzerinde her türlü yapıya izin verilecek şekilde ormanların, orman alanı dışına çıkarılabildiğini vurgulayan ERTUĞRUL, Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri nedeniyle yok edilen ormanlar her yıl on binlerce hektarı buluyor. Orman alanları rant hedefiyle günübirlik projeler için yok edebileceğimiz rezervlerimiz değildir. Ormanlarımız, yeryüzündeki yaşam döngüsünün en büyük teminatlarından biri, ekolojik sürekliliğin yatağıdır. Zonguldak’ta da her yıl yaşanan sağanak yağış sebebiyle sık sık heyelan ve sel olaylarına rastlıyoruz. Cumhurbaşkanı kararıyla bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması, doğal dengenin bozulmasına dair kaygılarımızın artmasının yanı sıra imar rantı şüphemizi de kuvvetlendirmektedir. Zira bugüne kadar orman vasfını yitiren ya da orman vasfı devam eden arazilerin ne kadarının imara açıldığına dair herhangi bir veri bulunmamaktır.” Dedi. 

Ertuğrul, önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a şu soruları yöneltti

Zonguldak’ta bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılmasının gerekçeleri nelerdir?

2.Söz konusu alanların doğal dengesini korumak adına herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? 

3.Orman alanı dışına çıkarılmayı bekleyen daha kaç alan vardır?

4.Bu alanlar, hangi amaç doğrultusunda orman sınırları dışına çıkarılmıştır?

5.Orman sınırları dışına çıkarılan alanlarla ilgili “imara açılacak” iddiaları gerçek midir?

6.Son 5 yılda orman vasfını yitirmiş arazilerin ne kadarı imara açılmıştır? Bu alanların yıllara ve illere dağılımı nedir?

7.Bu alanlara dahil olan arazilerin herhangi bir gerçek ya da tüzel kişiye satışı söz konusu mudur?

8. Zonguldak’ta ormanlık alanların korunmasına ve orman sınırlarının genişletilmesine dair herhangi bir çalışma var mıdır?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.