Devrek Postası

İMAMLARA NASİHATLERDEN BAZILARI-18

İMAMLARA NASİHATLERDEN BAZILARI-18
Bayram Ören( bayramoren@gmail.com )
7 views
21 Mayıs 2024 - 12:28

İslamî emirlerin çoğunun yapılması abdeste bağlıdır. Öncelikle doğru abdest, doğru ibadet ifadesini yazmak ve söylemek en doğru olan yaklaşımdır.

Abdest, farz, vacip, sünnet ve adabı ile çokça anlatılan bir konu olagelmiştir.

Hanefi Mezhebi ’ne göre Kur’an’da da ifade edilen abdestin farzları 4 adettir. Farzlar, kat’i emir olması nedeniyle eksikliği ve yerine getirilmemesi nedeniyle abdest kabul görmez. Burada bilerek ifadesini ilave etmek gerekir.

Abdestin farzları

Yüzü yıkamak, yüz bölgesi yüzde bulunan sakal, kıl ne varsa hepsini kapsar. Baştaki saça, boyuna, kulaklara kadar olan bölge yüzdür. Yüzü bazıları sadece yanak olarak algılıyor.

Elleri ve kolları yıkamak, kollar, dirsekleri aşacak şekilde yıkanmalıdır.

Başı mesh etmek, başın dörtte biri mesh edilir. Başın herhangi bir yerine sağ elle mesh yapılır.

Ayakları topuklarla beraber yıkamak, yıkamada ayak parmakları aralarına su ulaşmalıdır.

Akıllı, ergen Müslümanlara abdest almak Hanefi’ye göre vaciptir. Farz kadar kesin emir olmayan vacip olarak, suyun ölçülü kullanılması ve tüm abdest uzuvlarının ıslanması da vaciptir.

Abdest alırken suyu az kullanmanın sevap olduğunu düşünenler vardır. Gereğinden az kullanmak sevap değildir. Bu, ibadetin ifasına

engeldir. İsraftan kaçınmak dini emirdir, sevaptır. İsraf haram iken, eksik su kullanmak sevap değildir. Din, ölçülü olmayı ister.

Misvak kullanmak (dişleri fırçalamak),besmele çekmek, sıra (eller, ,burun, ağız, yüz, sağ-sol kollar, baş, ense ve kulakları mesh, sağ-sol ayakları yıkamak) dâhilinde uzuvları üçer kez yıkamak… sünnettir.

Abdest alırken konuşmamak, kıbleye dönmek, suyu sıçratmamak, dualar okumak, suların tabii kurumasını beklemek, abdest sonunda Amentü duası dâhil dualar okumak, kelime-i şehadet getirmek… abdestin adaplarındandır.

Abdest, genelde namaz kılmak için alınan bir ibadettir. Kurallarına göre alınan abdest namazın kabulüne en büyük vesiledir.

MÜ ‘minin miracı, dinin direği olarak vasıflandırılan namaz, naslarda aşırı şekilde anlatılan bir ibadettir. Doğru kılınması ile çok sayıda faydaları müşahede edilmiştir. Namazın doğru kılınması, namaz öncesi şartlarının ve namaz içindeki şartların yerine getirilmesi ve namaz esnasında huşu ile mümkündür.

Namazın dışındaki şartlar

Hadesten taharet, halk arasında genel olarak bu şart için boy, namaz ve gerektiğinde teyemmüm abdesti almak ifadesi kullanılır. Boy abdestine ihtiyaç olduğunda ikinci bir namaz vakti girmeden yerine getirilmelidir. Ayrıca ihtiyaç olmadan da her gün en azından duş almanın, bedensel ve sosyal bir ihtiyaç olarak yerine getirilmesi zorunlu bir ibadet olarak algılanması bilinmelidir.. Boy abdestine ihtiyaç yerine getirilmiyorsa, bu durumda ibadetler yapılmaz, çalışılmaz, yeme-içme faaliyetinde… bulunulmaz.

Boy abdestinin halk arasında tanımlanması şu şekildedir: Bütün bedeni iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Bu

yıkama en az üç kere yapılmalıdır. Saçlar ve kıllar da vücudun bir parçasıdır.

Boy abdestinin kapalı alanlarda yapılması da adaptandır.

Devam edecek

Buluşmak dileği ile… Hoşça kalınız

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.