Devrek Postası

Devrim Dural: Çocuk istismarı siyaset üstü bir konudur!

CHP Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural, bil yönetimi ile ilgili parti binasında basın açıklaması yaparak ülke genelinde artan Çocuk İstismarı sorunu ile ilgili yetkilileri göreve davet etti

Devrim Dural: Çocuk istismarı siyaset üstü bir konudur!
17 views
07 Haziran 2024 - 15:20

CHP İl Başkanı Devrim Dural Çocuk İstismarı ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Çocuk istismarına karşı herkesi birlik almaya davet eden CHP İl Başkanı Devrim Dural, bu tür durumlarda cezaların caydırıcı olmasını gerektiğini ifade eden Dural, “Çocukların beden ve ruh sağlıklarına zarar veren ya da büyüme gelişmesini engelleyen, kaza sonucu olmayan fiziksel, ruhsal ve cinsel açıdan çocuğun toplum ya da devlet tarafından kötü davranışlara maruz kalmasını içeren her türlü eylem çocuk istismarını oluşturur. Ülkemizde maalesef ki çocuk istismarı vakaları giderek artmaktadır. Her geçen gün yeni bir çocuk istismarı ve hatta çocuk cinayeti haberleriyle alt üst oluyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre son dokuz yılda çocuk istismarı oranı üç kat artmış ve toplumsal bir sorun haline gelmiştir.

Özellikle de son yıllarda çocuk istismarı, devlet tarafından koruma evlerinde koruma altında olan çocuklara karşı işlenmeye başlamıştır. Bu kurumların temel amacı; toplumumuzun en savunmasız üyeleri olan çocuklarımızı korumak, kollamak, güvenliklerini sağlamak ve onları sağlıklı, iyi birer birey olarak yetiştirmek olan kurumlarda böylesine insanlık ve ahlak dışı olayların yaşanılması asla kabul edilebilir nitelikte değildir.

Koruma Evlerine emanet edilen çocuklar öncesinde zaten belirli travmalar yaşayan, bakıma daha çok muhtaç olan özellikle yetim ve öksüz çocuklardır. Bu çocuklara karşı daha çok hassas davranılması, özel ilgi, sevgi, bakım gösterilmesi gerekirken istismar olaylarının bu kurumlarda yaşanılması hepimiz için endişe ve utanç vericidir. Devletin söz konusu kurum ve yurtları yeterince denetlemediği ya da denetleyemediği açıktır.

Çocuğun üstün yararının sağlanması her şeyden önce gelmektedir. Çocukları korumak, kollamak devletin asli görevidir. Bu, siyaset üstü bir konudur. Bu sebeple çocuk istismarına karşı herkesin birlikte mücadele etmesi çok büyük önem arz etmektedir. Çocukların istismardan korunması için önleyici ve koruyucu yaklaşıma sahip, etkili, çocuk odaklı, hak temelli, bütüncül bir çocuk koruma sistemi oluşturulmalı ve çocuk istismarına karşı daha ağır, caydırıcı cezaların verilmesi sağlanmalıdır. Devlet koruması altında olan çocukların “gerçek anlamda” korunmasının sağlanması amacıyla bahse konu SÖZDE KORUMA YURTLARININ bir an önce çok sıkı bir denetimden geçmesi gerekmektedir.

Ulusal mevzuatımız ve tarafı olduğumuz Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (BMÇHS) uyarınca çocukların başta yaşama ve korunma olmak üzere tüm haklarının güvence altına alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Çocukların korunması tüm yetişkinlerin ortak sorumluluğudur. Bireyler ve kurumlar, herhangi bir gerekçe ile istismarın üstünü örtmeksizin ve çocukların haklarını koruyarak yeni istismarların önünü açmayacak biçimde sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanlığı olarak çocuk istismarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi bildirmek isteriz. Çocuklarımıza güven ve huzur dolu bir dünya kurmak, hepimiz için ortak ve hayati bir sorumluluktur. Tüm birey ve kurumları çocuk hakları ihlallerinin önüne geçmek için sağduyulu olmaya, merkezi ve yerel yöneticilerimizi, yasa yapıcıları hızla ek önlemler almaya davet ediyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.