Devrek Postası

İMAMLARA NASİHATLERDEN BAZILARI-23

İMAMLARA NASİHATLERDEN BAZILARI-23
Bayram Ören( bayramoren@gmail.com )
4 views
13 Haziran 2024 - 9:55

Bir önceki yazımda kurban kesmenin ahiretteki karşılığının Kevser ırmağı ve havuzu ile mükâfatlandırılmak olduğunu anlatmıştım. İlave yapayım. Kurbanlar, cehennemden geçişte binek olacaklardır. Bineğin kuvvetli oluşu kurbanların güçlü oluşuna bağlıdır.

Hz. İbrahim (A.S.)’e gelindiğinde kurbanın en çok dejenere olduğu görülür. Allah Teala bir senaryo ile dejenere olmuş kurban ibadetini düzeltmek istemiştir.

İbrahim (A.S.),ilerlemiş yaşına rağmen bir erkek evladı istiyor ve “onu Allah’a kurban edeceğim “diyor. Allah, ona İsmail (A.S.)’ı ihsan buyuruyor. İsmail (A.S.) büyüdüğünde Hz. İbrahim (A.S.)’e adağı hatırlatılıyor ve gerçekleştirmesi isteniyor. İlk hatırlatma Zilhicce’nin 8.gecesinde rüya iledir. Aynı hatırlatma Zilhiccenin 9.ve 10. gecesinde de tekrarlanıyor. Zilhicce’nin 10.gecesi sabahı olduğunda İbrahim(A.S.) kanaat getiriyor. Aynı rüya, Şeytan’ın isteği ile üç kez tekrarlanamaz. Üç kez tekrarlanan rüya, ancak Rahmanidir. Şeytani olamaz. Adağını gerçekleştirmek için ip, bıçak alıp oğluyla beraber yola koyulur.

Şeytan, onlar kesim yerine giderken tuzak kursa da bu tuzak işlemez. Çünkü emir İlahidir.

İbrahim(A.S.),eylemini gerçekleştirmek için harekete geçer. Fakat bıçak İsmail’i kesmez. Bıçağın yüzü ters döner. Hz. İbrahim (A.S.) bıçağa çıkışır. Niçin kesmediğini söyler. Bıçak da Allah’ın kudreti ile konuşur ve der ki, ”sen bana emrediyorsun kes diye Allah da emrediyor kesme “diye.

Cebrail(A.S.),semadan cennetten çıktığı anlatılan besili bir koçla Allahu ekber, Allahu ekber diyerek iniyor. İbrahim (A.S.) de Lailahe illallahü vallahu ekber ve İsmail(A.S.) da Allahu ekber ve lillahil hamd

diye iştirak ediyor Bu üçün söylemi teşrik tekbiri oluyor. Bunu arife gününden itibaren farz namazlardan sonra söylemek ümmeti vacip oluyor.

İbrahim(A.S.),koçu kesiyor.

Allah Teâlâ, Hz. İbrahim(A.S.)’e vahyediyor.” sen rüyana sadakat gösterdin. Biz sözünde duranları mükâfatlandırırız” diyor.

Hz. İbrahim(A.S.)’le yenilenen kurban ibadeti, zamanla dinimizin kabul edemeyeceği şekilde bozuluyor. Önceki anlatımlara ilave edeyim. İnsanlar, putlara dahi kurban kesiyor. İleride anlatacağım. Yanlış hayvanlar, doğru olsa da kurbanlık hayvanlar şartları taşımadıkları halde kurban kesiliyorlar.

Kurban dejenere olduğu için son gelen vahiyle tekrar yenilenmiştir. Yenilenen kurban ibadetini anlatmaya çalışayım.

Kurban yakınlaşmaktır.

Allah’a yakınlaşmak, O’nun rızasını kazanmak için belli özellikleri taşıyan belli hayvanların şartlarını taşıyan kimseler tarafından belirtilen zamanlarda usulüne uygun kesilmesidir.

Kesilen kurbanların Allah rızası gözetilerek kesilmesi ilk şarttır. Bu amacın dışında hayvanı boğazlamak kurban adına kesim değildir.

Kurbanlar, koyun, keçi, sığır ve deveden kesilir. Manda sığır cinsindendir.

Koyun ve keçi 1 yaşını doldurmuşsa kurban edilir. Koyunun yavrusu 6 aylık ve anası gibi olmuşsa kurban edilebilir.

Sığırlar 2 yaşını doldurmuşsa kurban edilirler.

Develerin kurban edilme yaşları 5’tir.

Koyun ve keçi 1,sığır ve deve 1-7 kişi tarafından kurban edilir. Kurban edilecek hayvanlar, sağlıklı, besili, uzuvları tam olmalı. Yaşlı da olmamalıdır. Hamile hayvanlar da kurban olarak kesilemezler.

Devam edecek.

Buluşmak dileği ile… Hoşça kalınız

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.