Devrek Postası

DEVREK BELEDİYESİ ŞİİR VE ÖYKÜ ÖDÜLÜ SONUÇLANDI

Devrek Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen, Rüştü Onur Şiir Ödülü ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü sonuçları belli oldu.

DEVREK BELEDİYESİ ŞİİR VE ÖYKÜ ÖDÜLÜ SONUÇLANDI
163 views
01 Kasım 2022 - 10:44

Mehmet Yaşar Bilen, Halil İbrahim Özcan, Ayten Mutlu, Hüseyin Alemdar ve İbrahim Tığ’dan oluşan Seçici Kurul yaptığı puanlama sonucunda en çok puanı alan Hilmi Haşal’ın “Çilli Kadraj” adlı eserini Rüştü Onur Şiir Ödülü’ne,      Lütfiye Aydın, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Fahrettin Koyuncu ve İbrahim Tığ’dan oluşan Seçici Kurul yaptığı puanlama sonucunda en çok puanı alan Nazlı Ayça Özkarahan’ın Şeytan Düğünü adlı eserini Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü’ne layık gördü.      Seçici Kurul, ayrıca Selma Aydın’ın “Organik Nine Hikayeleri” adlı eserini de oy çokluğuyla “Jüri Özel Ödülü”ne layık gördü.

“ÇİLLİ KADRAJ”

Ödülün gerekçesi:     Şair Hilmi Haşal, bu kitabında geçmiş ile gelecek arasında evrensel bir bağ kuruyor. Az sözcükle çok şey anlatma kaygısı gütmeden yaşamının izleklerini, şiirin bir tür iç sezi işi olduğuna kanıt olarak ortaya koyuyor.

İnsan, yaşadığı sürece şiir de yaşar anlayışıyla okura sunduğu şiirlerinde estetik arayışlar, buluşlar, izlek ve imge zenginliğini artırarak varoluş kavramına anlam yüklüyor.

“ŞEYTAN DÜĞÜNÜ”

Ödülün gerekçesi: Nazlı Ayça Özkarahan’ın Şeytan Düğünü adlı eserinde yer alan, öykülerin konu, yer, zaman olarak bütünlük göstermesi, öykülerdeki kurgunun sağlamlığı, anlatım dilinin özgünlüğü, betimlemeleri, kişilerin ve konunun ülke ve toplum gerçeklerini yansıtması, sahici olması, dil ve anlatımın akıcılığı, konuya uygun teknik, dil, anlatım tutturma becerisi ve konu, dil ve iletinin çağdaşlığı bağlamında önemli bir yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır.

BAŞKAN BOZKURT: ONUR VE ANADOL DEVREK İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

      Öykü ve şiir yarışmasında ödül kazanan şair ve yazarları kutlayan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Devrek, yetiştirdiği değerleri Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol’un dizelerinde anlam bulur. Her yazarın bir şehri olduğu doğrudur ama o şehirleri kucaklayan yine yazarı, şairidir. Her şair, yazar doğup büyüdüğü kentin aynasıdır aynı zamanda. Rüştü Onur, Müfide Güzin Anadol, Mithat Yaban, Zihni Anadol, Hamit Kalyoncu şair ve yazarlarımızda bizleri Devrek’i, Zonguldak’ı söylemiştir. Bu nedenle Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol da ayrı bir önem taşıyor bizim için. Devrek Belediyesi olarak bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ‘Rüştü Onur Şiir Ödülü’ ile ‘Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü’nü sonuçlandırdık. Devrek’imizin değerlerine sahip çıkmak, onların eserlerini yaşatmak, Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni şiir, öykü ve adlar kazandırmaktır. Bu vesileyle, bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ödüllerimizi kazananları en içten duygularımla kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”dedi.

TÖREN 2 ARALIK’TA

      Ödül sahipleri ödüllerini Rüştü Onur’un ölüm yıldönümü olan 2 Aralık 2022 tarihinde Devrek’te düzenlenecek olan bir törenle alacaklar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.