Devrek Postası

AK Partili isim canlı yayında beklentim dedi rakam verdi! İşte asgari ücretin açıklanacağı tarih

Uzun süredir dikkatle takip edilen asgari ücret sürecinde sona yaklaşıldı. Dün 3. toplantının ardından açıklama beklenirken Türk-İş 9 bin altındaki bir rakamı onaylamayız diyerek rest çekti. İşveren kısmından henüz bir açıklama gelmezken AK Parti MKYK Üyesi Resul Kurt canlı yayında önemli bir açıklama yaptı.

AK Partili isim canlı yayında beklentim dedi rakam verdi! İşte asgari ücretin açıklanacağı tarih
394 views
21 Aralık 2022 - 10:16

Milyonlarca insanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dün gerçekleştirdiği üçüncü toplantıdaydı. Toplantı devam ederken TÜRK-İŞ tarafından ‘9 bin TL’ rakamı telaffuz edildi. 2023 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı merakla beklenirken söz konusu açıklamanın ne zaman yapılacağıyla ilgili bir değerlendirme AK Parti MKYK Üyesi Resul Kurt’tan geldi. Kurt ayrıca asgari ücret için kendi beklentisini de açıkladı.

Dün bu kapsamda gerçekleştirilen kritik öneme sahip toplantıdan sonra uzlaşma sağlanamazken TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu belirterek “Verirlerse masaya oturur imzalarız, vermezlerse o meselenin içinde olmayız” diye konuştu. Gündemdeki ‘2023 asgari ücret ne zaman açıklanacak’ sorusunun yanıtına ilişkin konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve ekonomist Resul Kurt ise tarih vererek açıklama yaptı.

Kurt, dünkü toplantının ardından A Haber’de yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“İşçiyi memnun edeceğiz, işverene de taşınabilecek kadar bir yük verileceğiz. Asgari ücret şu anda 5 bin 500 lira. ‘Bizim 7 bin 825 lira sınırımız var, pazarlığı buradan başlatacağız’ dedi Ergün Atalay. Yüzde 42,43 bandına geliyor. Talebimiz bu değil dedi. Türk-İş Başkanı işçiyi sattı dediler. Yüzde 42 civarında bir artış işçi tarafını memnun etmiyor. İşveren tarafı da 7 bin liralardan kapıyı açtı.”

Kurt, “AK Parti’de konuşulan oran ne?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Parti içerisinden hiçbir arkadaşımız bu komisyonun üyesi değil, söz sözlersek manipülasyona açık olur. Ben 10 bin brüt düşündüm. Akademisyen kimliğimin yanında çalışma hayatının da içerisindeyim. Asgari ücret için bireysel, danışman olarak yaptığım çalışmalarda tahminlerim belki 1 lira şaşmıştır. Asgari ücrette yapılan artış diğer çalışanlarda da beklenti oluşturuyor. Benim beklentim 8.000-8.250 TL civarında.”

Öte yandan Kurt işçierin yüzde 65 artış talep ettiğini belirtirken “Görüştüğümüz işverenler 45-50 aralığını talep ediyor. Önümüzdeki hafta başında asgari ücretin açıklanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.