Devrek Postası

Dernek: “%2 Baraj kanunu anayasaya ve hukuka aykırıdır”

Birlik Büro-Sen Genel Başkanı Ramazan Dernek; toplu sözleşme ikramiyesi, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi konularında açıklamada bulundu.

Dernek: “%2 Baraj kanunu anayasaya ve hukuka aykırıdır”
93 views
26 Aralık 2022 - 10:20

Genel Başkan Dernek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Kamu görevlileri sendikaları arasında %2 örgütlenme barajı getirilmesi ve TBMM’de yasalaştırılması örgütlenme özgürlüğüne indirilmiş büyük bir darbedir. Bazı yandaş ve arka bahçe sendika ve konfederasyonlardan istifaları durdurmak ve yeni sendikaların kurulmasını önlemek amacıyla yapılan düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Anayasanın eşitlik ilkesi ve örgütlenme özgürlüğü ile Türkiye’nin usulünce onayladığı uluslararası sözleşme hükümlerine aykırı oluğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
%2 Baraj kanunu anayasaya ve hukuka aykırıdır. Buradan kanunun TBMM’ye iade etmesi için Sayın Cumhurbaşkanımıza çağırıda bulunuyoruz.
Bundan sonraki süreçte; Barajlarla kamu görevlilerinin tercihlerine ipotek koyabileceklerini sananlara hayal kırıklığı yaşatmaya kararlıyız. Birlik Büro-Sen Ailesi olarak;başta Anayasa ve iç hukuk olmak üzere, ILO Sözleşmelerine, Avrupa Sosyal Şartına, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine açıkça aykırılık teşkil etmesinden dolayı düzenlemenin iptali için iç hukuk yollarını tüketme ve Anayasa Mahkemesine taşıma noktasında çalışmalarımız tamamlanmıştır.
Birlik Büro-Sen Ailesi olarak konuyu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’ya, Uluslararası Sendikalar Birliğine, Avrupa Sendikalar Birliğine ve diğer uluslararası kuruluşlara taşımakta kararlıyız.
Daha önce %1 barajının Danıştay’dan dönmesine rağmen bu seferde ali cengiz oyunlarıyla %2 olarak tekrar gündeme getirilmesi 21.yüzyıl Türkiyesi’ne yakışmayan, karanlık bir plandır.
Bilinmelidir ki, 2021 yılında %1 örgütlenme barajını nasıl aştıysak, aynı kararlılıkla % 2 barajını da tarihin çöplüğüne göndereceğiz.
Kaldı ki 25.6.2001 tarihinde kabul edilen 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 25. maddesinde yer alan ve üye aidatı kesintisi için % 5 barajı öngören 25. maddesi, dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile TBMM’ye sunulan kanun tasarısının 24.07.2004 tarih ve 5198 sayılı kanunla kaldırılması sendikalar arasındaki ayrımcılığa son vermiştir.
Aradan 18 yıl geçtikten sonra yeniden barajları gündeme getirmenin Anayasanın eşitlik ilkesi ve örgütlenme özgürlüğü ile Türkiye’nin usulünce onayladığı uluslararası sözleşme hükümlerine aykırı oluğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Haktan, hukuktan, adaletten uzak bu kanunun karşısında üyelerimizin üç beş ay dik durması temennimizdir.
Bizler vatan savunmasında canlarını ortaya koyan Adalet Çalışanlarının kurduğu bağımsız bir sendikayız. Haklı davamızdan asla geri adım atmıyacağız. Duruşumuzla onurumuzla mücadelemize devam edeceğiz. Tüm Adalet Çalışanlarımız müsterih olsunlar ki bu haklı davamızı kazanacağız.
Adalet Çalışanlarının tek temsilcisi Birlik Büro-Sen Ailesi olarak bizlere gönül veren, tüm Adalet Çalışanları üyelerimize tüm temsilcilerimize bir kez daha teşekkürlerimizi canı gönülden dik duruşlarından dolayı sunuyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.