Devrek Postası

Depremin ekonomik maliyeti de şiddeti kadar büyük: Tam 84 milyar dolar

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken, afetle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başlıyor. ABD basınında çıkan bir habere göre, neredeyse 15 milyon kişiyi etkileyen depremin Türkiye’ye ekonomik maliyeti 84 milyar dolar olacak.

Depremin ekonomik maliyeti de şiddeti kadar büyük: Tam 84 milyar dolar
84 views
13 Şubat 2023 - 7:28

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, çevresindeki 10 ili etkilerken, neredeyse 30 bin kişi hayatını kaybetti ve on binlerce kişi yaralandı. Felaketin üzerinden bir hafta geçmesinin ardından depremin insani boyutunun yanında ekonomik maliyeti de ortaya çıkmaya başladı.

Bloomberg, isimsiz bir ‘Türk iş grubu’na atıfta bulunarak yıkıcı depremin olası maliyetini 84 milyar dolar olarak bildirdi. Bu haftanın başlarında, ABD merkezli Fitch derecelendirme kuruluşu, ekonomik kayıpların “2 ila 4 milyar dolar olması muhtemel” olacağını iddia etti. Bank of America, rakamı yaklaşık 3-5 milyar dolar artı “etkilenen insanları desteklemek için en az 2-3 milyar dolar daha gerekiyor” diye tahminde bulundu.

Şimdiye kadar yapılmış en büyük tahminlerden biri olan 84 milyar dolarlık tahmin, Türkiye’nin Gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 10’una tekabül ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.