Devrek Postası

YEŞİL: “MADENCİLERİMİZİN PSİKOLOJİSİ STABİL”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, deprem bölgesinde enkaz altından çok sayıda ölü ve canlı çıkaran madencilerin psikolojisinin iyi olduğunu ve herhangi bir sorunun olmadığını söyledi.

YEŞİL: “MADENCİLERİMİZİN PSİKOLOJİSİ STABİL”
264 views
27 Şubat 2023 - 10:49

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) üretimin dün gece itibari ile tam kapasite olarak başladığını söyleyen Hakan Yeşil, “Sıkıntısı olan arkadaşların bize bildirmelerini istedik. Şuan için bir sıkıntı yok ama arkadaşlarımızı takip ediyoruz.” dedi.

Deprem bölgesinde enkaz altından çok sayıda ölü ve canlı çıkaran madencilerin psikolojisini değerlendiren GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Öncelikle hepimizin başı sağ olsun, çok büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldık. Gidip görmek lazım, ekranlarda gördüklerimiz her şeyi yansıtmıyor. Gerçekten çok büyük yıkım, özellikle 3 ilimiz yeniden inşa edilecek. İlk olarak durum TTK Genel Müdürlüğü’ne iletildiğinde 84 kişilik bir kafile ile yola çıktık. Arkadaşlarımız hava muhalefeti sebebiyle 18 saat süren bir yolculuk sonunda olay yerine intikal etti. Olayın ne kadar büyük olduğu bir süre sonra ortaya çıktı. Devamında da talep edilen madenci kardeşlerimiz bölgelere gönderildi. 3 bin 800 madenci arkadaşımız ve MTA’ya bağlı 51 üyemizle birlikte toplamda 3 bin 851 arkadaşlarımızla birlikte biz sahadaydık. Arkadaşlarımıza moral vermek ve destek olmak için yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte sahalara gittik. Madenci arkadaşlarımız günlük hayatta nasıl çalışıyorsa enkazda aynı şekilde yapmış olduğu alışkanlık ile beraber çok rahat bir şekilde ilerleme fırsatını kendileri yarattılar. Domuz damı dediğimiz tahkimatlar bizim yer altında çalışırken uyguladığımız sistemler. Burada bizler zorlanmadık. Bu durum arkasından büyük başarılar meydana getirdi. Bir çok canımızı enkaz altından arkadaşlarımız çıkarma şansı buldu. Madenci arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Lojistik sıkıntılarda yaşandı ama hiçbir madenci arkadaşımız ‘Biz buraya neden geldik?’ demeden cansiperane vatandaşlarımızı enkazın altından çıkarma mücadelesi verdiler.” dedi.

“İŞÇİ ALIMINI HER ZAMAN DİLE GETİRECEĞİZ”

‘TTK’ya işçi alınmasını her zaman dile getireceğiz’ diyen Yeşil,”TTK’ya işçi alımını her zaman dile getiriyoruz, mücadele ediyoruz etmeye de devam edeceğiz. Ama görünün şu ki deprem bölgelerinde, büyük afetlerde madenci arkadaşlarımızın ne kadar başarılı olduğunu bununda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye deprem bölgesi ne zaman deprem olacağını kimse kestiremez ama hazırlıklı olmak lazım. Bu anlamda da maden işçilerine ihtiyaç olduğu aşikar. Türkiye gündeminde madencilerimiz ve yaptıkları mucizeler var.” şeklinde konuştu.

“İŞÇİLERİMİZİN MORALİ İYİ”

Deprem bölgesinden dönen işçilerin psikolojisinin iyi olduğunu söyleyen Yeşil, “Bizde madencilerimizin psikolojileri ile ilgili tereddüt yaşadık ama çok şükür ki madenci arkadaşlarımız o yaşadığı 2 günlük sıkıntıdan sonra orada niye olduklarını, niye oraya gittiklerini zaten gönüllü gittiler çok iyi kavradılar ve kendilerini alıştırdılar. Yerin altında canlı insan çıkartmak mutluluk veriyor ama yerin altında cenazelerimizi de çıkarttılar. Madencilerimizle yaptığımız sohbetlerde görüşmelerde bu durumu atlatabildiklerini gördük. Dün gece itibariyle de TTK’da tam kapasiteli olarak üretime başladık. Arkadaşlarımızı sendikacılar olarak bölgelerde takip ediyoruz. Sıkıntısı olan arkadaşları da bize bildirmelerini istedik. Şuan için bir sıkıntı yok ama arkadaşlarımızı takip ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.