Devrek Postası

DEVREK BELEDİYESİ HALKOYUNLARI ÇALIŞMALARI BAŞLADI 

Devrek Belediyesi bünyesinde oluşturulan “Devrek Halkoyunları Ekibi” çalışmalarına başladı.

DEVREK BELEDİYESİ HALKOYUNLARI ÇALIŞMALARI BAŞLADI 
128 views
27 Mart 2023 - 11:01

Tamamen Devrek yöresine ait halkoyunlarını sergileyecek olan ekip, oyunları yine Devrek’e ait; Tombulacık Halime, Bal Dudu, Aylili, Osman Ağam, Dambaşı, Taze de Yaprak Dolması, Dut yedim Tuttu Beni, Alıve de Beni ve Acı Elmanın Dilimi türküleri eşliğinde sunacak.

     Halkoyunları Ekibinin kılık kıyafetleri konusunda da Devrek ve köylerinde detaylı bir araştırma yapılarak yöresel kıyafetler baz alındı.

    Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek’in kültürel değerlerine sahip çıkmayı amaçladıkları belirterek, “Yöresel oyunlarımızı kalıcı kılmak, gelecek nesillerimize aktarılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun için belediye olarak bölgemizin kılık kıyafetlerini, türkülerimizi ve oyunlarımızı detaylı bir şekilde tarayıp araştırdık. Ortaya güzel eserler çıktı. Bundan böyle milli bayram, festival ve çeşitli etkinliklerde Devrek Belediyesi Halkoyunları Ekibi olarak yer alacağız ve bu unutulmaya yüz tutan kültürümüzü canlandıracağız” dedi.

     Devrek Halkoyunlarını Araştırma Kurulunda; İbrahim Tığ, Şafak Z. Ocakçıoğlu, Dilek Bozkurt ve Nurcan Sarı görev yapıyor. Devrek Yöresi Halk Oyunları Ekibi eğitmen Elvan Parmak yönetiminde çalışmalarını sürdürüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.