Devrek Postası

TERAVİH NAMAZI 2

TERAVİH NAMAZI 2
Bayram Ören( bayramoren@gmail.com )
57 views
27 Mart 2023 - 7:15

Teravih namazı ile ilgili sıkıntıları yazmaya devam ediyorum.

20 rekatlık teravih namazının kılınışı zamanla değişiklik göstermiştir. Diyebiliriz ki rekatların kılınış değişikliği istekler ve tepkiler üzerine oluşturulmuştur. İkişer rekât kılınan teravih namazının daha çok sevap kazandırdığı, dörder rekât şeklinde kılınabileceği dini ifadelerde yer almaktadır.6-20 rekât şeklinde kılınmasının fazileti aşırı düşüreceği, tek rakamlı rekatlarla kılınamayacağı çok sayıda dini ifadede yer almaktadır.10 ve 20 rekât olarak kılınan teravih namazları mekruh işlemeye neden olmaktadır.

Teravih namazları Hulefa-i Raşidin döneminde 20 rekât şeklinde kılındığı için sünnet-i müekkede olarak kabul görmüştür. Dört büyük halifenin Peygamberimiz (S.A.V.)’e bağlılığı bilinen en önemli gerçektir, onlar hata yapmazlar.

Bilindiği üzere teravih namazının cemaatle kılınması sünnettir ve 27 kat sevap kazandırır. Cemaatle namaz kılınan mekanlar genelde camii ve mescitlerdir. Evlerde de cemaatle kılınabilir.

Erkeklerin mabetlerde namazları cemaatle kılmaları desteklenirken kadınlar için bu desteği göremiyoruz. Kadınların mabetlere giderek namaz kılmaları, destek görmez. Hatta kadının evde namazlarını kılması doğrudur. Mabetlere gitmesi mekruhtur değerlendirmesi vardır. Bu değerlendirmelere riayet edilmesi en uygun olandır. Bu da kadını koruyacaktır.

Dinimiz, sosyal hayata zarar verici her çeşit iş, davranış ve sözleri yasaklar. Bunları haram, mekruh ve müfsit olarak değerlendirir. Kadınların mabetlere bile gidişini değerlendirmiştir. Netice itibarıyla kadınlar, teravih ve diğer namazlarını evlerinde kılmalıdır.

Kadınların durumu fitneye vesile olduğu için cemaatle namaza katılmaları doğru bulunmamıştır. Evlerde kılınan namazlardan kadınalar da 27 kat sevap kazanır.

Yaratılış, kadın-erkek ilişkisi üzerinedir. Bu ilişkide nefsin suç işlediğini hatırlatmak isterim. Bu konuda yazacaklarım bu kadardır.

Müslümanlardan bazıları peygamberler döneminde dahi bilinçsizce dinler hakkında konuşmuştur. Bana göre ifadesi kullanılarak din konusunda akıl verme, zorlama, tutsak edilme, tecrit edilme, hicrete ve tehdit edilme cihetine gidilmiştir. Din, bana göre ile değil, Allah ve Peygamberi’ne göredir.

Ramazan ayı ve ayda yapılması gerekenler konusunda çok sayıda yanlışlık yapılmıştır. Onlardan bir tanesi teravih namazı ile ilgili yanlışlıktır. Namazın nasıl kılınması gerektiği konusunda akıl verilmektedir. Hatasız insan olmaz. Namaz kılanlar da hata yapabilir. Yanlışlardan birisi hocadan namazın kısa kıldırması konusunda isteklerdir. “Hocam kısa kıldırırsan arkanda namaz kılar ve etkinliklere katılırız. Ülkemizde hızlı hocalar var. Sen de o hocalar gibi kıldır ki cemaat çoğalsın. Sana da moral olur “gibi sözler söylenmektedir.

Bir kere her hoca namazın kısa tutulması emrini bilir. Cemaat içinde hasta, yolcu, yaşlı, acele işi olan kişi olduğunu hoca da bilir. Konu ile ilgili bilgisi olan hoca, gerekeni yapar. Hocaya gerekmedikçe akıl vermek doğru mu?

Ramazan ayı geldiğinde hızlı ve yavaş kıldıran hoca şeklinde ayrım yapılır. Birkaç yıl her gece ayrı camilerde namaz kıldığım oldu. Ayrımcılığa şahit oldum. Öyle ki hızlı ve yavaş kıldıran hoca arasında inanın 5-10 dakikalık farklılıktan öte farklılık yok. Hızlı kılınıp, kıldırmaya zorlanıp kılındığı düşünülen namaz, sevap kazandırayım derken günah kazandırır. Bu dünyada faydası görülmediği gibi ahirette de cezası mutlaktır.

Teravih başta olmak üzere tüm namazlar ve diğer ibadetlerde orta yolu tercih etmelidir. Acele şeytandandır. İfrat ve tefritten kaçınmak emredilmekte, itidalli olunması istenmektedir. Hatta acele şeytandandır hadisi bunu tasdik eder. (Bunun beş istisnası vardır.

Bunlar arasında namazın kılınış şeklinde acele edin yoktur. Okuyucularımız öğrenmek istediği için bu beş şeyi yazayım.

Vakti girmiş namazı kılmakta,

Hazırlanmış cenazeyi definde,

Evlenme çağı gelmiş kızı evlendirmede,

Misafire yemek vermede,

Tövbe etmekte acele edilmelidir.)

Buluşmak dileği ile…Hoşça kalınız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.