Devrek Postası

DOÇ. DR. KESİKOĞLU: “BÖLGEMİZ EKO-TURİZM AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN”

Devrek İlçe Turizm Kurulu toplantısı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) TOBB Zonguldak İli Akademik Danışmanı Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu başkanlığında Devrek Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Toplantı Salonu’nda yapıldı.

DOÇ. DR. KESİKOĞLU: “BÖLGEMİZ EKO-TURİZM AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN”
20 views
27 Nisan 2023 - 14:06

 Toplantıda, TSO’nun, “Devrek Eko-Turizm Potansiyeli Eylem Planı” çerçevesinde Devrek ve Gökçebey’de bulunan, yayla, cami, şelale, mesire alanı, mezar, kale kalıntıları, tarihi ağaç, rafting alanları ve diğer tarihi eserlerin bulunduğu alanlar ele alındı. Bu yerlerin dijital olarak (fotoğraf-Video) görüntülenmesi ve tarihi önemi, ulaşımları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 Bu konuda ön rapor hazırlandıklarını ifade eden Doç.Dr. Kesikoğlu, “Turizmin doğal ve sosyo kültürel çevreye verdiği tahribatın en alt düzeye indirilmesi, turistlere ve yerel halka doğanın geleneksel sosyo kültürel çevrenin korunmasına yönelik eğitim verilmesi, turizmin, yerel halkın ihtiyaçlarını karşılayan, yerel yönetim ve halkla işbirliği içinde gelişen sorumlu bir ticaret olarak özendirilmesinin sağlanması, koruma kapsamındaki alanların yönetimi için kaynak ayrılması, turizmin olumsuz etkilerinin en alt düzeye indirilmesi amacıyla sosyo-kültürel ve doğal çevreye yönelik uzun vadeli izleme ve değerlendirme programlarının desteklenmesi, turizmin yerel halkın refahına katkıda bulunmasını sağlayacak şekilde gelişmesinin temini, turizmin yörenin sosyal ve çevresel kapasitesini artıracak şekilde gelişmesinin sağlanması, doğal ve sosyo-kültürel çevreyle uyumlu, yöresel bitki örtüsünü ve yaban hayatını koruyan turizm alt yapı yatırımlarının gerçekleştirilmesidir. Bölgemiz, Devrek ve Gökçebey ilçelerimizde gerek tarihi, gerek doğal alanlar bakımından eko turizm açısından önemli bir yere sahip. Önemli olan bölgemizin bu önemli yerlerini tanıtmak, anlatmak, eko turizmi yaşama geçirmektir” dedi.

     Toplantıya, Devrek, Gökçebey, Çaydeğirmeni Belediyeleri temsilcileri, TSO Yetkilileri ve öteki ilgililer katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.