Devrek Postası

DEVREK LEZZETLERİ TANITILDI

Devrek’in asırlık tarifelerle hazırlanan Yörel ve Coğrafi İşaretli Yemekleri Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında tanıtıldı.

DEVREK LEZZETLERİ TANITILDI
73 views
23 Mayıs 2023 - 11:11

Turizmin en önemli ayağı gastronomi olduğunu ifade eden Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz: “Kültür değeri olan yerler, gastronomi ile öne çıkıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda 21-27 Mayıs 2023 tarihlerinde Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri sergilenecek. Zonguldak Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Zonguldak Belediyesi, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Devrek Belediyesi işbirliğinde hazırlanan Türk Mutfağı Haftası’nda Zonguldak’ın asırlık tarifelerle hazırlanan Yörel ve Coğrafi İşaretli Yemekleri sahil bandında sergilendi.

Sahil bandındaki Türk mutfağı etkinlikleri saygı durusu ve istiklal marşının okunması, halkoyunları ve Devrek bando gösterisi ile başladı. Törende konuşan ve Gastronomi ile ilgili önemli mesajlar veren Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz: “Bugün Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde oluşturulan Türk mutfağıyla ilgili önemli bir etkinlikteyiz. Turizmin en önemli ayağı gastronomidir. Genelde kültür değeri olan yerler, bir yönüyle de gastronomi ile öne çıkıyor. Spor için gidiyorlar, kültür turizmi içim gidiyorlar, orada ne yenir diye soruluyor.

Bizde ülke turizmimde Zonguldak olarak konuşulmaya başladık. Sınırda kalmayı aşmamız gerekiyor. Bu tür aktivitelerin artırılması gerekiyor. Genelde insanlar ziyaret ettikleri yerde farklı lezzete bakıyor, hijyene bakıyor. Gelişebilmemiz için bunların hepsine dikkat etmemiz gerekiyor. Gastronomiye hep beraber değer vermemiz ve karma değerini artırmamız gerekiyor. Sanat ve lezzet bölümüne de önem vermemiz gerektiğini söylemek istiyorum. Ülkemizin her köşesinde farklı lezzetler var. Ön plandayız. Türk mutfağı hakettiği değeri alamasada o noktaya millet olarak ulaşacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Zonguldak’ın asırlık tarifelerle hazırlanan Yörel ve Coğrafi İşaretli Yemek stantları gezilerek davetlilere ikram edildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.