Devrek Postası

DEVREK’TE KANSER SAVAR ÜRETTİ

İstanbul’daki işinden istifa ederek dede toprağı olan Devrek’in Eveyikli köyüne yerleşen 31 yaşındaki Yunus Emre Topal ve eşi öğretmen Ebru Topal, kanserle mücadelede son derece değerli olan aronya bitkisini yetiştirerek köy halkına da örnek oldu.

DEVREK’TE KANSER SAVAR ÜRETTİ
178 views
07 Ağustos 2023 - 11:41

Dededen kalma atıl vaziyetteki araziyi elverişli hale getirerek tıbbi aromatik bitkiler arasında yer alan ve “Süper meyve” olarak da bilinen, kanserle mücadele eden hastalar için son derece değerli bir takviye olarak kullanılan aronya yetiştirmek için kolları sıvayan genç çift, köy halkına da örnek oldu.

İstanbul’da İBB’de Park Bahçeler Müdürlüğü’nde şef olarak görev yaparken, öğretmen eşi Ebru hanımla kendi topraklarında Aronya, hünnap, lavanta, ıhlamur, ahududu bahçesi kuran Yunus Emre Topal, Devrek İlçesinde Özbağı Eveyikli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni faaliyete geçirerek bölge halkını Tıbbi Aromatik bitki üretiminde ufkunu açan isim oldu.

Kooperatif Başkanlığı görevini de sürdüren genç çiftçi, üyeleri ile birlikte geçtiğimiz yıl aronya meyvesinden yaklaşık 5 ton ürün işlerken, reçel, marmelat, pekmez ve meyve suyundan köylüsüne 1 Milyon TL kazanç sağladı.

Bin bir derde şifa: Aronya!

Yapılan çalışmalarda Aronya meyvesinin Alzheimir, Parkinson, Ateroskleoz, diyabet, inme, kalp krizi ve kansere şifa olduğunu belirten Topal, Aronya meyvesinin kolesterolü düşürdüğünü, Karaciğer ve safrayı temizlediği, böbreklerin ise çalışmasına yardımcı olduğunu söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.