Devrek Postası

YANGINLA MÜCADELEDE BÜYÜK GÜÇ

Yangın Havuzları Yangınla Mücadelede Zaman ve Zafer Kazandırıyor.

YANGINLA MÜCADELEDE BÜYÜK GÜÇ
86 views
20 Eylül 2023 - 7:46

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman yangınlarına karşı yapılan çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Orman yangınları esnasında mümkün olan en hızlı müdahaleyi yapabilmemize imkan sağlayan yangın havuzu ve göletlerde bakımları aralıksız devam ediyor.

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 14 Orman İşletme Müdürlüğünde Orman Genel Müdürlüğü’nün yatırım faaliyetlerine paralel olarak orman yangınları ile mücadele çalışmalarında öncelikli olarak yoğun orman olan alanlarda çıkması muhtemel orman yangınlarında kullanılmak üzere su kaynağının bulunmadığı mevkilere yangın havuzu yapım çalışmaları devam ediyor.

Bölge Müdürlüğü’nce yangın havuzu yapım çalışmaları her geçen yıl yenileri eklenerek sürdürülüyor. Yangın havuzlarının su tutma kapasitesi yapılan mevkideki mevcut su kaynağı ve arazi yapısına bağlı olarak her biri için 800-1600 ton arasında değişiklik gösteriyor.

Helikopter yangın havuzları, yangına 3-4 dakikada müdahale edecek şekilde planlanarak yapılırken 2011 yılında 38 adet olan yangın havuz ve gölet kapasitesi 2023 yılı içerisinde Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nün 21 adet yangın havuzu ile 28 adet yangın göletiyle toplam 49 adet ve 143.000 ton kapasiteye ulaştı.

Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği tarihsel bir dönemden geçiyoruz. Tüm tedbirleri almış olmamıza rağmen, orman yangınlarıyla ilgili istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz.Orman yangınlarına müdahale noktasında zamanla yarışıyoruz. Erken müdahale yangınların söndürülmesi noktasında hayati önem taşıyor.Onun için bölgemizde stratejik noktalar belirliyor. ilk müdahale araçlarımızın olay yerlerine yakın bölgelerde su ikmali yapabilmesi için yangın havuzları inşa ediyoruz. Yangın ilk müdahale ekiplerimiz ortalama 12 dakikada ihbar noktasına ulaşıyor ve yangına müdahale ediyorlar. Yangın havuzlarımız yangınla mücadelede bizlere zaman ve zafer kazandıracaktır.”

Vatandaşlarımızı Uyarıyor Ve Bilgilendiriliyoruz

“Havuz ve göletlerin yakınlarında bulunan yerleşim birimlerinde ilanlar dağıtıyor etrafı çevrili olan havuz ve göletlere yaklaşmamaları konusunda vatandaşları bilgilendiriliyoruz.Yangın havuz ve göletlerin tamamının bakım ve temizlikleri düzenli bir şekilde yapılıyor. Can ve mal güvenliğini koruma maksatlı çevresini tel ihatalarla çeviriyor içerisine girmenin yasak olduğunu belirtir uyarı ve ikaz levhaları asıyoruz.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.