Devrek Postası

BAŞKAN BAŞOĞLU, KAMU MÜTAHİTLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNDU

Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdullah Başoğlu: “Teminatı yanıp yasaklı duruma düşen müteahhitlere teminat güncellemesi yapılmaksızın sicil affı getirilmeli, sözleşmeler güncellenmeli, fiyat farkı tekrar gözden geçirilmeli, tasfiye kararı alınmalıdır.”dedi.

BAŞKAN BAŞOĞLU, KAMU MÜTAHİTLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNDU
165 views
24 Ekim 2022 - 12:36

Başkan Başoğlu’nun kamu müteahhitlerine ilişkin açıklaması; “İfa zorluğu çeken ve teminatı yanıp yasaklı duruma düşen müteahhitlere teminat güncellemesi yapılmaksızın sicil affı getirilmeli, sözleşmeler güncellenmeli, fiyat farkı tekrar gözden geçirilmeli, tasfiye kararı alınmalıdır.”

Devrek TSO Başkanı Abdullah BAŞOĞLU ve yönetimi yazılı bir açıklama yaparak müteahhitlerin sorunlarını gündeme getirdi.

Devrek ekonomisi başta olmak üzere; sağladıkları istihdam ile müteahhitlerin şehirde büyük rol oynadığını söyleyen, Devrek TSO Başkanı Abdullah Başoğlu, müteahhitlerin zor günler yaşadığını belirtti.

Başoğlu konuşmasında; “Oda üyemiz olan müteahhitlerimizin şehrimize sağladıkları katma değer azımsanamayacak derecede fazla. Ne yazık ki müteahhitlerimiz 2020 yılından bu güne zor bir süreçten geçti geçmeye de devam ediyor. Pandemi sürecinde alınan tedbirlerle birlikte personel ve tedarikte meydana gelen aksamalar sonraki süreçte oluşan iktisadi yansımalar neticesinde derin bir ekonomik tahribat yaşamışlardır.

Süreç devam ederken, Cumhurbaşkanı kararı ile “4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun Geçici 5. Maddesi Kapsamında Ek Fiyat Farkı Uygulamasına İlişkin Esaslar” 24 Şubat 2022 tarihinde yayımlanmıştır. 13 Mayıs 2022 tarih ve 5546 Sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile bu kez ek fiyat farkı ve artırımlı fiyat farkı ödenmesi ile birlikte işin %15 şartsız tasfiye olanağı sağlanmasını içeren yeni bir düzenleme hayata geçirilmiştir.

Bu önlemlerin yetersiz olduğunu bazı emtia fiyatlarında neredeyse %500 gibi uçuk zamların oluştuğu bir süreçte %0,25 fiyat farkının hiçbir etki oluşturmaz. Pandemi ile başlayan ve sonrasında devam eden bu sıkıntılı süreç ve son olarak Rusya-Ukrayna’da arasında meydana gelen savaşla beraber müteahhitlerin 2019-2020-2021 yıllarında taahhüt ettikleri yükümlülükler mücbir sebebe bağlı ifa güçlüğü sorunu ile baş başa kalmıştır. Dolayısıyla; teminatlar yanmış, teminatlar güncellenmiş hukuksal süreçler neticesinde yasaklı duruma düşmüşlerdir.

Şehrimize sağladıkları katma değer ile göz bebeğimiz olan müteahhitler yaşanan olumsuzluklarla birlikte sosyal ve iktisadi anlamda yok olmayla yüz yüze kalmıştır.

Kamunun işlerinin zamanında yapılamamış olması, halkı, halka yapılacak hizmeti, istihdam edilen kişiyi, tedarikçi ve bu paydaşda rol oynayan herkes, özellikle de Türkiye ekonomisi yara almıştır.

Taahhütlerini zamanında tamamlama konusunda sıkıntı yaşanmaya başlanmış buna karşılık olarak ise 2020/5 genelgesi yayınlanmıştır. 2021 yılında “ihracat odaklı ekonomi” programları çerçevesinde özellikle finans piyasalarında oluşan sıkıntılardan kaynaklı döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak ve bazı ürünleri ihracat gerekçesiyle tedarik edememiş ya da fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalınmıştır. Netice itibariyle 2019-2020-2021 yıllarında imzalanan sözleşmelerdeki taahhütleri tamamlanmakta zorluk çeken müteahhitlerimizi bu nedenlerden kaynaklı projeleri tamamlayamamış ve bu süreçte ki belirsizlik devam etmektedir.

Bizim çözüm önerimiz ve isteklerimiz ise şu yöndedir; Kamu müteahhitlerine sicil affı getirilmeli. Tüm bu süreçte zarar gören, mücbir sebeplerden ifa zorluğu çeken ve teminatı yanıp yasaklı duruma düşen veya düşecek olan kamu müteahhitlerine teminat güncellemesi yapılmaksızın sicil affı getirilmeli, taahhüt ettikleri işlere ilişkin sözleşmeler güncellenmeli, fiyat farkı tekrar gözden geçirilmeli, tasfiye kararı alınmalıdır. Bunun neticesinde, inşaat sektörüne bağlı tüm sektörlerde rahatlama yaşanacak, Türkiye ekonomisi canlanacak ve en önemlisi de müteahhitlerimiz bu zorlu süreçle mücadele ederek, dar boğazdan kurtulacak. Unutmayalım ki inşaat sektörü etkilediği sektörler ile beraber ekonominin bel kemiğidir” ifadelerine yer verdi.

Haber:Hanife Bostancı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.