Devrek Postası

TPAO’NUN ‘’ZEKİ’’Sİ, TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNE IŞIK TUTUCAK

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), Karadeniz gazının karaya ulaştırılması için gece gündüz demeden çalıştığı, dünyada bir ilke imza atarak millî yazılım ‘’ZEKİ’’yi hayata geçirmeye hazırlandığı bildirildi.

TPAO’NUN ‘’ZEKİ’’Sİ, TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNE IŞIK TUTUCAK
123 views
01 Kasım 2022 - 8:27

TPAO’dan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi: ‘’Dünya petrol endüstrisi için geleceğin dijital operasyonunu tanımlayan ‘ZEKİ’, Türkiye’yi bu alanda ilk sıralara taşıyacak. Millî hidrokarbon arama ve çıkarma faaliyetlerinde attığı adımlarla öne çıkan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), yapay zeka ürünü olan ‘ZEKİ’ ile de geleceğin petrol endüstrisine yön verecek.

‘TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK ZENGİNLİK VE GÜVENLİK KAYNAĞI OLACAK’

Türkiye’nin millî gücünü ve yeteneklerini öne çıkarmayı hedefleyen TPAO, ‘ZEKİ’ yazılım platformunu hazırladı. Türkiye için stratejik bir zenginlik ve güvenlik kaynağı olacak ‘ZEKİ’, üretim, varlık ve kurumsal süreçlerin baştan sona optimizasyonunu sağlayan, dünyada nesnenin ilk örneği olan bir teknoloji platformu olarak görev yapacak. Projenin hazırlanması sürecinde, Türk Mühendisleri alanlarındaki global liderlerle çalışarak bilişim, operasyon, mühendislik ve veri teknolojilerini tek bir yazılım çatısı altında birleştirdi.

‘40 BİN FARKLI KAYNAKTAN VERİYİ HARMANLAYARAK İLİŞKİLENDİRİYOR’

Yapay zeka ile donatılan ‘ZEKİ’ yazılım platformu, 40 bin farklı kaynaktan aldığı gerçek zamanlı veriyi harmanlayarak ilişkilendiriyor. Sonrasında elde ettiği veriyi ve yarattığı öngörüleri tamamen dijitalleştirilmiş karar süreçlerine aktarıyor.

‘ENERJİNİN ÇIKARILMASINDAN DAĞITILMASINA KADAR HER ŞEYİ PLANLIYOR’

En gelişmiş dijital ikiz teknolojilerini kullanan ‘ZEKİ’, doğalgaz yatağından dağıtım şebekesine kadar üretim ve akış süreçlerini uçtan uca modelliyor ve yönetim desteği verip üretim optimizasyonu sağlıyor. Böylece ZEKİ, operatörlerin çalışma ve karar alma süreçlerini daha etkin ve verimli bir hale getiriyor. Yapay zeka ile donatılan ‘ZEKİ’, Karadeniz’in tüm zorluklarına karşı doğru planlama ile hareket edilmesini sağlıyor.

‘DÜNYA PETROL ENDÜSTRİSİNİN GELECEĞİNE YÖN VERECEK’

Dünya petrol endüstrisi için geleceğin dijital operasyonunu tanımlayan ‘ZEKİ’, Türkiye’yi bu alanda ilk sıralara taşıyacak. Uzmanlar, bu platform sonrasında veri bazlı operasyon ve yönetim modeliyle bu alanda yeni dönemin başlayacağına dikkat çektiler.’’

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.