Devrek Postası

OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 54’TEN YÜZDE 99’A ÇIKTI

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye geneli başlatılan okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında Zonguldak il geneli son bir yılda yapılan çalışmalarla beş yaş okullaşma oranı yüzde 54’ten yüzde 99’a yükseldi.

OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 54’TEN YÜZDE 99’A ÇIKTI
78 views
14 Aralık 2022 - 10:20

Çağ nüfusuna yönelik yapılan saha taramaları, kamu kurum ve kuruluşları, köy-mahalle muhtarlıkları ile iş birliklerinin yönetimi, anaokulu kapasitelerinin artırılması, yeni anaokulları, yeni ana sınıfların açılması, eğitime erişim imkanlarının iyileştirilmesi, uygulanan sosyal politikalar, okullaşma oranlarının artırılmasında önemli rol oynadı.

Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığınca yapılan çalışmalarla üç yaş okullaşma oranı bir yılda yüzde 9’dan yüzde 16’ya; dört yaş okullaşma oranı yüzde 16’dan yüzde 37’ye yükseldi. Beş yaş okullaşma oranı ise yüzde 65’ten yüzde 99’a yükselerek tarihi rekora ulaştı.

İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan; “Milli Eğitim Bakanlığımız okul öncesi eğitimi, eğitimde fırsat eşitliğinin odak noktası olarak görmektedir. Tüm eğitim kademelerinde eğitime erişimin artırılması için çok sayıda sosyal politikayı başlatarak özellikle okul öncesi eğitim kademesinde başlatılan okul öncesi eğitim seferberliği ile okullaşma oranlarında son bir yılda ciddi mesafeler alındı. İlimiz genelinde üç yaş okullaşma oranı bir yılda yüzde 8’den yüzde 18’e, dört yaş okullaşma oranı yüzde 15’den yüzde 46’ya yükseldi. Temel eğitim birinci sınıfa başlamadan önceki dönem olan okul öncesi eğitim beş yaştaki okullaşma oranı ise ilimizde son bir yılda yüzde 54’ten yüzde 99’a yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığımızın sağladığı imkan ve desteklerle, uygulamaya koyduğu sosyal politika ve projelerle; ilkokul, ortaokul, lise bünyesinde ilimizde mevcut ana sınıflarından başka 73 yeni anasınıfı açıldı,11 kapalı köy okulumuzun onarımı yapılarak ana sınıfları açıldı. Temel eğitimde 10 bin okulu, ‘Köy Yaşam Merkezi’ projeleri ile 100 ana sınıfımızın donatım malzemesi, eğitim materyali ve oyuncak ihtiyacı giderildi. Okul öncesinde taşıma başlatılarak beslenme desteği, taşıma kapsamındaki öğrencilerimize ücretsiz yemek imkanı sağlandı” dedi.

Öğrenmenin çok erken yaşlarda başladığını, hayat boyu devam ettiğini, çocukların eğitim hayatına hazırlanırken okul öncesi eğitim alarak temel eğitim birinci sınıfa başlayanların; sosyal bir ortamda kurallara uyma, kendini tanıma ve tanıtma, duygu ve düşüncelerini uygun bir dille ifade etme, karşıdakini dinleme ve anlama, arkadaşlık kurma gibi sosyal becerileri kazanmış olarak geleceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, “Yeni yılda okul öncesi eğitimin bütün yaş gruplarında okullaşma oranını daha da fazla artırmak için tüm imkanları seferber edeceklerini” söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan; “Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in ifade ettiği üzere; Bakanlığımızın 1 milyon 800 bin öğrenciye sunduğu ücretsiz yemek imkanı, 2023 yılında 4 milyon öğrenciye çıkarma hedefi ile okul öncesinde tüm öğrencilere ücretsiz yemek imkanı sunulacak. Eğitimde fırsat eşitliği ve eğitime erişimin artırılması açısından öğrencilerimize sunulacak bu imkan son derece önemli. Bakanlığımızın uyguladığı sosyal politikalar, eğitimde fırsat eşitliğini, eğitime erişimi her geçen gün artırırken ilimizde bu imkanlardan yararlanan öğrenci sayısı da artmaktadır. Başta okul öncesi eğitim olmak üzere eğitimin tüm kademelerinde ilimizde okullaşma oranlarının artırılmasında sunulan destek ve imkanlardan dolayı bakanlığımızın tüm birimlerine şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.