Devrek Postası

“DEVREK KİRENİ” COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİNİ ALDI

Devrek Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaretler konusunda yapılan çalışmalar kapsamında “Devrek Kireni” için tescil belgesi alındı.

“DEVREK KİRENİ” COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİNİ ALDI
135 views
28 Aralık 2022 - 6:57

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlara yer verildi: ” Devrek Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaretler konusunda yapılan çalışmalar kapsamında; 28.08.2019 tarihli ve C2019/109 numaralı başvurumuz “Devrek Kireni” 1299 sayı ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından mahreç işareti olarak tescil edilmiştir.

Devrek Kireni; Zonguldak ili Devrek ilçesinde yetişen ve pomolojik özellikler bakımından Cornus Mas L. (kızılcık) özellikleri gösteren meyvedir. Yabani formda kendiliğinden yetişir ve tohum ile çoğalır.

Devrek Kireninin geçmişi eskiye dayanır. Coğrafi sınırın mutfak kültürü içinde önemli bir yere sahip olup, şerbet, marmelat, reçel, ekşi ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu sebeplerle coğrafi sınır ile ün bağı bulunur. Devrek Kireninin geçmişi eskiye dayanır. Coğrafi sınırın mutfak kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. Devrek Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Devrek ürünlerinin coğrafi işaretler aracılığıyla koruma altına alınması ve ekonomik katma değerinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Coğrafi işaret çalışmalarımız çok uzun bir emeğin ürünüdür. Devrek Kirenimizin, üretim çalışmalarının artırılması, Bölge ekonomisine katma değer sağlayacaktır. Odamız olarak; “Devrek Kireni” coğrafi işaret tescilinin tüm üreticilere ve Devrek halkına hayırlı olmasını diler, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.