Devrek Postası

Seçim hengamesinde asıl iş unutuluyor! Profesörün sözleri dil yutturdu: Türkiye tehlikede

TÜRKİYE’de ocak ayına girilmesine rağmen kış bir türlü gelemedi. Ne kar yağışı tam anlamıyla etkili oldu ne de yağmur yağdı. Prof. Dr. Yusuf Demir, yaklaşan tehlikeye dikkat çekti. Tarımsal alanlarla ilgili endişesini ifade eden Demir, “Kış kuraklığı riskimiz var. Böyle devam ederse üretim periyodumuz kayacak” dedi. Demir, “Seçim hengamesiyle bu konuyu atlarsak Türkiye’nin tamamı sıkıntı yaşar’ diyerek önlem çağrısı yaptı.

Seçim hengamesinde asıl iş unutuluyor! Profesörün sözleri dil yutturdu: Türkiye tehlikede
213 views
06 Ocak 2023 - 7:13

Kış mevsiminin yaşanmasına rağmen Samsun’da son günler yaz havasında geçiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan kuraklık haritasında birçok şehir kırmızı alarm veriyor.

Kış aylarında kar ve yağmur yağışının olmaması kuraklığı daha da tetikliyor. Prof. Dr. Yusuf Demir, kış kuraklığı tehlikesinden belirterek tarım ürünlerinin üretim periyodunun değişeceğini söyledi.

3 aydır ülke genelinin çok fazla bir yağış alamadığını ifade eden Prof. Dr. Demir, “Küresel iklimin etkisinin dünyayı ve ülkemizi etkilediği her seferde ifade ediyoruz. Bunu bu sene çok daha etkili ve yaşayarak görmekteyiz. Maalesef son 3-4 aydır ciddi anlamda bir kuraklık riskiyle karşı karşıyayız.” dedi.

Demir, “Bu kuraklık sadece bölgesel değil Türkiye’nin hemen hemen tamamını kapsamış durumda. Bunun bir kış kuraklığına dönebilmesi bizi biraz endişelendiriyor. Çünkü son 2-3 aydır, ekim, kasım, aralık ayında ki en büyük örneği olarak şu an ocak ayı içerisindeyken sanki hala sonbaharın en güzel aylarını yaşıyoruz gibi bir durum ortadadır. Son 3 aydır pek çok yerde yeterli yağış alamadık. Aynı zamanda Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinde görüyoruz ki kar yok. Bu da bizi bu süreçteki yaşayacağımız olumsuzluklar noktasında endişeye sevk ediyor.” diye konuştu.

Demir şöyle devam etti: Biz yıllardır ifade ediyoruz. Küresel iklimin etkisi, hem mevsim kaymalarını hem de yağışlardaki ciddi düzensizliklere sebep olmaktadır. Bunu bu sene çok daha etkili yaşamaktayız. Bu sürecin böyle devam etmesi de hem tarımsal üretim açısından hem kaynaklarımız açısından da bizleri endişelendiriyor.

Elbette eğer bir mevsim kayması olursa, önümüzdeki şubat, mart aylarında yeterli kar yağışı alırsak belki biraz olsun rahatlama yaşayabiliriz. Ama bu bizim özellikle su kaynaklarımızda, yer altı suyu kaynaklarımız noktasındaki endişelerimizi çok fazla gidermeyecek gibi gözüküyor. Bu da tarımsal anlamda çok büyük bir risk yaşayabileceğimiz anlamına geliyor.

Bu sürecin böyle devam etmesi hem ülkemizi yönetenler açısından hem de bilim adamları açısından, vatandaşlarımız açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Hala tarımsal üretim açısından risk taşıyan alanlarımız vardır. Görüyoruz ki Türkiye’nin birçok yerindeki barajlarında doluluk oranı risk seviyesinin altına düşmeye başladı. Biz şu an ocak ayındayız. Bu aylarda dolmasını beklediğimiz barajlar maalesef risk seviyesinin altındadır. Dediğim gibi kış yağışlarını, önümüzdeki ilkbahar yağışlarını alırsak nispeten bir doluluk yaşayabiliriz ama bu bizim elimizdeki kaynakları doğru kullanmamızın önüne geçmiyor”

“Böyle devam ederse tarlaların ekimi, dikimi kayacak. Üretim periyodumuz kayacak” diyerek kuraklığın tarım anlamında ciddi risk oluşturduğuna dikkat çeken Demir, sözlerini şöyle noktaladı:

“Biz vatandaşlar olarak öncelikle elimizdeki kaynakları çok doğru kullanmalıyız. Suyumuzu doğru kullanmalıyız. Çünkü önümüzdeki birkaç ay ciddi anlamda risk taşıyor. Özellikle tarımsal üretim açısından büyük risk taşıyor. Su kaynakları ve su tüketimi açısından risk taşıyor. O nedenle bizim bu günden hem ilgili kurumların, tarım bakanlığımızın, devleti ilgili kurumlarının su konusunda duyarlılığı, tarımsal üretim konusunda duyarlılığı, vatandaşa anlatması ve bu noktada da gerekli çalışmaları yapması lazımdır.

Bir diğer endişemiz tabi Türkiye bildiğimiz gibi bir seçim havasına girdi. Bu seçim düşüncelerinde ister istemez siyasi partiler, siyasetçiler seçim hengamesi içerisinde eğer bu konuları atlarsa, bu konulara yeterli duyarlılık göstermezlerse seçim sonrası yaşayacağımız Türkiye’de sıkıntıyı hep beraber yaşarız diye düşünüyorum.

Bu süreçler elbette ki yaşanacak ama devletin ilgili kurumlarının bu konuda gerekli çalışmaları yapmasında büyük yarar vardır. Vatandaşlarımıza da uyarım, suyumuzu doğru kullanmamız yönündedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün eylül, ekim, kasım ayları kuraklık haritasına baktığımızda özellikle batı bölgelerimizin çok ciddi kuraklık yaşadığını görüyoruz. Bunu eğer aralık, ocak aylarına endekslersek kuraklık pek çok yere yayıldığını biliyoruz. Kış kuraklığı riskimiz var. İnşallah önümüzdeki 15 günden sonra kar yağışlarını alırız. Mevsimi zamanında yaşamak gerekiyor. Böyle devam ederse tarlaların ekimi, dikimi kayacak. Üretim periyodumuz kayacak” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.