Devrek Postası

Uzaya gidecek ilk Türk’le ilgili en yetkili isim konuştu! Fırlatma tarihi belli oldu

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye’nin uzaya göndermek üzere seçtiği biri asil biri yedek olan iki Türk astronot adayı ile ilgili konuştu.

Uzaya gidecek ilk Türk’le ilgili en yetkili isim konuştu! Fırlatma tarihi belli oldu
82 views
30 Ocak 2023 - 8:15

Uzaya gitmeye aday isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirten Yıldırım, “Hem Türkiye Uzay Ajansı’ndan bir ekip hem de bu işi beraber götürdüğümüz Amerikalı bir firmanın gönderdiği başastronot ve uzmanlarıyla beraber çalışıldı, jüriler oluşturuldu, çok farklı testler yapıldı.” diye konuştu.

Sabah Gazetesi’ndeki habere göre, “Tıbbi, psikolojik, bilimsel çok uzun bir süreçti sonunda da 2 kişi seçildi.” diyen Yıldırım,  “Seçilenlerin meslekleriyle ilgili bilgi veremem ama son 10 kişi içinde askeri pilotlar, akademisyenler, mühendisler hatta hekim dahi vardı.” dedi.

Yıldırım, “Biz Bakanımıza arz ettik, Bakanımız da Cumhurbaşkanımıza arz etti. Cumhurbaşkanımız da uygun gördüğü için artık isimler belli ve Cumhurbaşkanımız isimleri şubat ayında açıklayacak.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “Şu anda belirlenen iki kişi eğitime gitmek üzere hazırlık yapıyor. Şubat sonu gibi Amerika’ya göndereceğiz. Amerika’da 5-6 ay süren bir eğitim alacaklar. Fırlatma da Ekim ayında planlanıyor” dedi.

Bu görevin bir bilim misyonu olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Maksadımız sadece bir insanın uzaya gidip gelmesi değil. Orada bilim camiamızın bugüne kadar yer çekimsiz ortamda yapmaya hiç fırsat bulamadığı deneylerin yapılması esas misyonumuz” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.