Devrek Postası

Polis, öğretmen asker, doktor hepsi listede! Tayin için yeni düzenleme devreye girdi

Milyonlarca memuru ilgilendiren karar! Anayasa Mahkemesi, polis, asker, öğretmen, doktor dahil tüm memurlar için artık “aile bütünlüğünü bozacak şekilde tayin” yapılamayacak İşte ayrıntılar…

Polis, öğretmen asker, doktor hepsi listede! Tayin için yeni düzenleme devreye girdi
41 views
22 Mart 2023 - 6:50

Öğretmenlerden polislere, doktorlardan diğer tüm memurlara kadar, herkesi ilgilendiren bir karar çıktı. Anayasa Mahkemesi, kamu görevlilerinin aile bütünlüğünü bozacak şekilde tayin edilmelerini hak ihlali olarak değerlendirdi. Karar, Anayasa’nın 20. maddesi anımsatılarak alındı ve aile hayatına saygı hakkına ilişkin pozitif yükümlülüklerin değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu nedenle, kamuda çalışan herkes için önemli olan karar, memurlar için en büyük sorunlardan birisini ortadan kaldıracak. 

Anayasa Mahkemesi (AYM), bir kamu görevlisinin disiplin soruşturması gerekçe gösterilerek aile bütünlüğünü bozacak şekilde başka ile tayin edilmesinin, aile hayatına saygı hakkının ihlali olduğuna karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Sakarya’da görevli olan memur, ‘zimmet’ iddiasıyla disiplin soruşturması geçirdi ve kınama cezası aldı. Sonrasında Erzurum’a tayin edildi. Ancak, iki çocuğu olan memur, aile bütünlüğünün tayin nedeniyle bozulduğunu iddia ederek Sakarya 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. İdare mahkemesi, davanın reddine hükmetti ve kamu hizmetinin verimli işleyişinin sağlanması için idareye takdir yetkisi verildiğini belirtti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilen itirazın ardından, kişi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak hak ihlali iddiasını gündeme getirdi. Yapılan inceleme sonucunda, tayini çıkan memurun aile hayatına saygı hakkının Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alındığı ve ihlal edildiği kararına varıldı. Bu ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılması gerektiği kararı alındı ve karar Sakarya 1. İdare Mahkemesine gönderildi.

Anayasa’nın 20’inci maddesi tarafından koruma altına alınmaktadır ve AYM’nin kararında, Anayasa’nın bütünlük ilkesi gereği, bu hakkın korunması için devlete pozitif yükümlülüklerin olduğu belirtildi. Kamu hizmeti gereği bazı memurların başka yerlere atanmalarının zorunlu olabileceği kabul edilirken, idareye atanma işlemlerinde takdir yetkisi tanındığı vurgulandı. Ancak, kamu memurlarının atama işlemlerinde aile birliğinin korunması ve çocuğun üstün yararının gözetilmesi gibi tedbirler alınması gerektiği vurgulandı. Kararda, kamu yararı ile bireyin aile hayatına saygı hakkının dengeli bir şekilde gözetilmesi gerektiği hükmedildi.

İdare Mahkemesi tarafından reddedilen itirazın ardından bireysel başvuru yapan kişi, Anayasa Mahkemesi tarafından incelendi. Yapılan inceleme sonucunda tayini çıkan memurun aile hayatına saygı hakkının Anayasa’nın 20’inci maddesi kapsamında ihlal edildiği hükmedildi. Ayrıca, kamu görevlilerinin atanması veya nakil işlemlerinde gözetilen kamusal yarar ile bireyin aile hayatına saygı hakkından yararlanmasındaki bireysel çıkar arasında makul bir denge kurulması gerektiği belirtildi. Yeniden yargılama yapılması için kararın Sakarya 1. İdare Mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.