Devrek Postası

DEVREK TÜM EMEKLİLER SENDİKASINDAN “İKTİDARA AÇIK MEKTUP”

Tüm Emekliler Sendikası Devrek Şube Yürütme Kurulu tarafından iktidara açık mektup çağrısıyla açıklamada bulundu.

DEVREK TÜM EMEKLİLER SENDİKASINDAN “İKTİDARA AÇIK MEKTUP”
54 views
15 Haziran 2023 - 21:53

Tüm Emekliler Sendikası Devrek Şube Yürütme Kurulu tarafından iktidara açık mektup  çağrısıyla şu basın açıklamasında bulunuldu:”Geçim zorluğu içindeyiz. Bu maaşlarla ,bu bayram ikramiyesi ile ne insana yakışır yaşayabiliyoruz, ne de geleneklerimizi yaşayabiliyoruz.TÜİK ise emeklilerin, emekçilerin gelirlerini baskılamak için aklı başında hiç kimse tarafından kabul edilemeyecek enflasyon oranları açıklaya dursun; sahada ,hayatın akışında yaşam maliyeti çok yüksektir. Gerçekleri gizleyerek ,algı yönetimiyle emeklileri daha ne kadar oyalayabileceğinizi sanıyorsunuz…Açıklanan yüzde 39,59  enflasyon bir palavralardan ibarettir. Hele 2023’ün 5 aylık enflasyon açıklamaları yüzde 15,26 olduğunu  ifade etmek , bizlerle alay etmektir. Sadece Haziran ayı enflasyonu dövize, mal ve hizmetlere gelen zamlar dikkate alındığında 5 aylık enflasyondan çok daha yüksektir. Bütün bunlar ortadayken  emeklilerin bayram ikramiyesinde herhangi bir artışa ilişkin açıklama duymadık. Oysa taleplerimizi iktidarında duyduğu gibi  kamuoyuyla paylaşmıştık. 

 Emeklilere yılda 4 kez en az asgari ücret düzeyinde ek ödeme yapılsın talebimizi hatırlatmak istiyoruz.. Bunların zamanlaması açısından ise Cumhuriyet bayramı, 19 Mayıs baramı , ramazan bayramı ve kurban bayramı arifesi olarak önermiştik. Toplumsal duyarlıkların üst düzeyde olduğu bu dönemlerde, emeklilerin bir nebze nefes alması ve aile büyükleri olarak beklentileri karşılaması, sadece ekonomik değil, kültürel açıdan da önemlidir.Siyasi iktidar, haklı talebimizi sönümlendirmeyi ,etkisizleştirmeyi seçti. İki dini bayramda 1000’er  lira ile başlayan ödeme , 4 yıl sonra sadece 100 liralık komik artış yaparak samimiyetlerini test etti! Seçimler yaklaşırken muhalefetin baskısı ve  oy kaygısıyla ödenti 2000 liraya çıkarıldı.

Aşırı fiyat artışları, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında 2000 lira anlamsızlaşmıştır.4 kişilik bir ailenin bir akşam yemeği bile yiyemiyeceği bir miktarı ikramiye diye ödemek, biz emekliler açısından utanç verici, onur kırıcı hale gelmiştir.İşsizlerden sonra  toplumun en yoksul katmanı haline dönüştürdüğünüz emeklilerin bayram ikramiyesini  asgari ücret düzeyine çıkarın.

Seçimlerden önce bol bol vaatlerde bulunan siyasi iktidar, seçim sonrası  dilini yutmuş gibi hiç bir açıklama yapmıyor. Kurban bayramı tatili 9 güne çıkarılarak  turizmcilerin düşünüldüğü iddia ediliyor. Emekli maaşları ile  emeklilerin tatile çıkması zaten mümkün değil. Hiç değilse 15 600 000 emekliyi çocukları ve torunlarına mahçup  etmeyin.İktidara sesleniyoruz :Ge çi ne mi yo ruz. Bayramda nefes almak istiyoruz . Bayram ikramiyelerimizi asgari ücret düzeyinde hemen ödeyin.

Ayrıca dul, yetim ve eşinden ,ebeveyninden dolayı maaş alanların bayram ikramiyelerinden kesinti yapmayın. Sandık emeklisi arkadaşlarımıza da bayram ikramiyesi ödenmelidir. Bu konuda tez zamanda çözüm bekliyoruz.Duysunlar diye bir kez daha haykırıyoruz. Emekliye bayram ikramiyesi diye ödenen tutar asgari ücret düzeyine çıkarılsın ve yılda 4 kez  ödensin.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.