Devrek Postası

YAĞMURCA’DA HES TOPLANTISI YAPILDI

Devrek’in Yağmurca Köyü’nde hidro elektrik santrali yapımı için toplanan köylüler projeye karşı olduklarını belirtti.

YAĞMURCA’DA HES TOPLANTISI YAPILDI
136 views
29 Ağustos 2023 - 7:35

Okyanus Enerji Üretim İnşaat A.Ş. tarafından Devrek Çayı üzerinde yapılması planlanan 3 Hidroelektrik santrali için Çevre Etki Değerlendirme süreci kapsamında Yağmurca Köyü’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.   İlk etapta yapılması planlanan 3 HES’in 6 köyü etkileyeceği belirtilirken bazı köylüler ve çevreciler, doğaya vereceği zarar için inşaatlara karşı çıkarak Devrek’in turizm bölgesi olduğunu, zarar görmesini istemediklerini söyledi. Toplantıya katılan muhtarlar ve yöre halkının tamamı yapılacak 3 tane HES projesine hayır dedi. Yöre halkının HES’lerin getireceği zararda hem fikir olduğu toplantıda söz alarak HES yatırımı yapan şirket sahibinin servetine servet katacağını buna karşın, o derenin kenarında doğan çocukların deresiz büyüyeceğini, köyünü terk edeceğini, balıkların ölüp, hayvanların  susuz kalacağını ve ağaçların kuruyacağını dile getiren Devrek Kent Konseyi başkanı Faik Mekik; “HES’ler, sağladığı yararların dısında pek çok zarara da sahiptir Genellikle inşa edilecekleri alanlarda istenmemektedirler.

 Yapılan ÇED toplantısında çevreciler Okyanus Enerji ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikli Müdürlüğü yetkililerini protesto ettiler. Okyanus Enerji Devrek Çayı üzerinde Çay 1, Çay 2, Çay 3 Regülatörü ve HES yapacak. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısında vatandaşlar sık sık “Hes’e hayır” sloganı attı. Arel Müşavirlik Ltd. Şti. tarafından, Okyanus Enerji için hazırlanan ÇED raporunda HES’nin bölgedeki doğal yaşama zarar vermeyeceği belirtildi.

VA­TAN­DA­ŞI KAN­DI­RI­YOR­LAR
Çev­re­ci­ler, Reis ve Aksu Ener­ji gibi Ok­ya­nus Ener­ji’nin de halkı kan­dır­dı­ğı­nı kay­de­de­rek, “Çevre Şe­hir­ci­lik ve İklim De­ği­şik­li­ği İl Mü­dür­lü­ğü gös­ter­me­lik ÇED top­lan­tı­la­rı ya­pı­yor. Geç­miş­te de ha­tır­la­na­ca­ğı gibi teh­dit ve şan­taj­la va­tan­daş­lar sin­di­ril­miş­ti. Şimdi bunun ben­ze­ri­ni Ok­ya­nus Ener­ji ya­pa­cak” şek­lin­de ko­nuş­tu­lar.
Cemil Temel, HES’çi şir­ket­le­rin doğa ta­la­nı­na hayır demek için Yağ­mur­ca, Ye­şi­la­da, Ada­te­pe, Koz­lu­ca, Gerze ve Ko­z­lu­ka­dı köy­le­ri­nin mü­ca­de­le­si­ne des­tek için alan­lar­da­yız” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.