Devrek Postası

GENEL BAŞKAN KARACA, ZONGULDAK’TA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Gazete sahiplerinin maddi sıkıntılar nedeniyle asgari ücret veremez duruma geldi. Birçok gazeteci 5.500 TL almazken, 8.500 TL alamaz. Bu işlevin yürüyebilmesi için devletin destek vermesi gerekiyor dedi.

GENEL BAŞKAN KARACA, ZONGULDAK’TA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
55 views
04 Ocak 2023 - 12:58

‘Anadolu basını bitiyor ve Anadolu basınını zor günler bekliyor’ diyen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, devletin başında mutlaka süspansiyon yapması gerektiğini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Zonguldak’ta basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Kahvaltı programında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yarımcısı Levent Altun, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Basın Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Bayrak ve Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık hazır bulundu.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, “Bugün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanımız Batı Karadeniz Turunda. Genel Başkan Yardımcılarımızda burada. Çaycuma Gazeteciler Derneği arkadaşlarımız da burada. Sıcağı sıcağı başkanımız internet yasası yasa düzenlemesi bizlere geldi. Şuanda ki durumla alakalı genel başkanımız bizleri bilgilendirir. Cumhurbaşkanı İletişim Kartlarının yeni avantajı oluştu. 10 Ocak Gazeteciler gününü de kutluyorum.” dedi.

‘2023’TE GAZETELERE VERİLEN İLAN ZAMMI REKOR’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “sizlerle beraber olmaktan mutluyum. 2023 ilk gününde bu bölgeden ziyaretlerimize başladık. Tabi ki her gelişimiz de Zonguldak’ta basınla alakalı olaylar gelişiyor. İnternet yasası ile ilgili önümüze düştü. Tabi ki bir çok internet sitesi sahibi bu yasanın çıkmasından itaberen olacakları gözüküyor. 6 kadro çalıştıran gazeteler az varken. Bir 6 kadro daha istemiyor. Şuanda Anadolu tam kadrolarını çalıştıran çok az ken birde 6 kadro daha gelmesi bu hiç doğru değil. Anadolu basının güç duruma geldiği gözüküyor. İnternet sitesi için 24 ay gibi bekleme süresi gerekiyor. Kocaeli gibi şehirlere 8  kadro isteniyor. İnternet faaliyete geçmesi zor gözüküyor. Bu konu genel kurulunda gözükecek. Bu yapılan taslığın belli bölümleri aşağı çekileceğini düşünüyorum. Bekleme süresinin ve kadroların aşağı çekilmesi noktasında destek isteyeceğiz. Gerçekten Türkiye de geçen yıl bu yıl gazetelere verilen basın ilan zammı rekor. Bu rekorun tadına varmadan asgari ücretin 12 milyon rakama yükselmesi yüzde yüz zammın büyük kısmı icra ilanlarının yok edilişinden sonra gazetelere yansımayacağı gözüküyor.”

Televizyonların öksüz kaldığını ifade eden Başkan Karaca, “Bu hesap doğru çıkmıyor. Gazete sahiplerinin maddi sıkıntılar nedeniyle asgari ücret veremez duruma geldi. Birçok yer 5.500 TL almazken, 8.500 TL alamaz. Bu işlevin yürüyebilmesi için devlet verilmesi gerek. Pandemi döneminden bugüne kadar bu olayı savunduk. Anadolu basını bitiyor. Anadolu basını bitiyor. Anadolu basınını zor günler bekliyor. İnternet yasası ile ilgili devletin 24 ay sonda destekleri olacak. Yani bunun maliyeti şuanki maliyeti 2 milyon. Bu maliyeti altona kim girebilir. Gerçekten ben cesaret ederek giremem. Eskişehir de 90-100 bin lira kadroya vereceksiniz. Gazete sahipleri de mutlaka şartla bağlanmasını istedik. Biraz da fazla şartla getirildikleri iyi olmadı. İnternet sitelerinin bu sistemi yapmayacağım ya kapatacak ya idare edecek. Şuanda Türkiye de televizyonlarımız karasal da çok az kaldı. Nedense devlet tarafından öksüz çocuk durumunda kalıyor. Mutlaka uydu televizyonlarının en aşağı çekilmesi gerek.  2023 yılında uydudan yayın yapan televizyonlarımızın bir çoğu kapanacak. Şuanda eskiden yüzde 60 iktidar 40 muhalefet basını vardı. Artık muhalefet basını yok. İktidar değiştiği zaman o zamanda değişecek. Tarafsız basının olması için devletin destek olması gerek”dedi.

 ‘HERKES KENDİ TEMSİLCİSİNİ KENDİ SEÇSİN’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, herkesin kendi temsilcisini seçmesi gerektiğini söyleyerek, “2 yılda bir temsilci seçiliyor. Türkiye Gazeteciler Federasyonun baskıları sonucunda gazete sahibi kadro da çalışan arkadaşımızın oy kullanması sağlandı. Sadece gazeteciler kendi temsilcilerini seçecekler. Gazeteci temsilcileri gidip kendi temsilcilerini seçecek. Sorunlarımızın çözümü için bilinçli hakim arkadaşlarımızın olması lazım. Kendi sorununuzu ve kendi temsilcilerinizi kendiniz seçin.” diye konuştu.

‘YÜZ KIZARTICI SUÇTA KART İPTAL EDİLİYOR’

Basın karının iptalinin ancak yüz kızartıcı suçtan olduğunu ifade eden Başkan Karaca, “

Basın kartları son dönemlerde maalesef gününü dolduran arkadaşlarımız 18 ay bekler 18 ay bekler zor alır. Değişiklerde problemler var. 1 ay önce yapılan toplantı da bir kişi ile görüştük. Şuanda sıkıntılar aşağıya düştü. Cemiyet başkanına bize ulaşırlarsa sıkıntılarını gideririz. Sürekli basın kartları olanların kartları geç verildi. İletişim Başkanlığı bunun bilincine varamadı. Kartın iptali yüz kızartıcı süreçte iptal edilir. Bu konuyla çalışmalarımız başladı.”

‘GİRİ PASAPORTUN YEŞİL PASAPORTA DÖNÜYOR’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Gri pasaportların yeşil pasaporta dönüşmesi için yasa teklifi hazırlıyorlar. Önümüzdeki yasada çıkabilir. Sevindirici iyi haber. 10 Ocak çalışanlar günü her zaman bizim için hüzünlü gündür. Bazı kurumlar bizi hatırlıyor. Çalışanların sorunlarının çözülmediği ve asgari ücret bile alınmadığı için sevinç değil tebessümle geçiriyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlu olsun.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.