Devrek Postası

Karadeniz doğalgazında yeni aşama: Boru hattı tamamlandı

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin hanelere ulaştırılmasına yönelik çalışmalarda önemli bir aşama daha geride kaldı. Yerli gazı Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nden alıp ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ile 36 kilometrelik boru hattı tamamlandı. Konuya ilişkin açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den geldi.

Karadeniz doğalgazında yeni aşama: Boru hattı tamamlandı
134 views
17 Ocak 2023 - 7:38

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin mart ayında kullanıma sunulmasına yönelik çalışmalarda önemli bir aşama daha geride bırakıldı.

Yerli gazı Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nden alıp ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ile 36 kilometrelik boru hattı tamamlandı.

Çalışmalarda son durumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Twitter’dan paylaştı. Denizin 170 kilometre açığında keşfedilen doğalgaz deniz tabanına döşenen borular sayesinde Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’ne aktarılacak.

Tesise aktarılan doğalgazın hanelere sevkinden önce ise BOTAŞ tarafından bazı testlere tabi tutulması gerekiyor. Bu kapsamda, günlük 50 milyon metreküp kapasiteli ölçüm tesisi ile 36 kilometrelik boru hattı tamamlanarak, test işlemleri için hazır hale getirildi.

Çalışma Karadeniz’in zorlu coğrafi koşullarına rağmen yaklaşık 1 yılda tamamlandı. Proje kapsamında yol, dere, enerji nakil hatları gibi 87 nokta özel geçiş uygulaması yapıldı. Ayrıca, zaman zaman yüksek debide akan Filyos Nehrinden 200 metrelik boru hattı geçirildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.