Devrek Postası

DEVREK ADD UĞUR MUMCU’YU ANDI

Gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 30. yılında Devrek ADD’de düzenlenen etkinlikle anıldı.

DEVREK ADD UĞUR MUMCU’YU ANDI
113 views
24 Ocak 2023 - 12:08

Düzenlenen programda konuşan ADD Devrek Şubesi Başkanı Tülay Karademir, “Araştırmacı gazetecilik denince akla ilk gelen, basınımızın özgür kalemi Uğur Mumcu’nun, evinin önünde katledilişinin 30. Yıldönümü. O, çağdaş bir hukukçu, Atatürkçülüğün, demokratik ve laik düşüncenin yılmaz savunucusuydu. Özgürlük ve dürüstlük abidesiydi. Yozlaşma ve yolsuzlukların üzerine cesaretle gider, kirli ilişkileri, o renkli üslubuyla, herkesin anlayacağı şekilde anlatırdı. Bir kişiye yapılan haksızlığın tüm topluma yapıldığına inanan, devrimci bir yazardı.1990’lı yıllarda pek çok aydınımız hain pusularda katledildiğini anımsatmak isterim. Bu cinayetlerin asıl amacı, Türkiye’nin özgürlük ve demokrasi mücadelesini önlemek, laik devlet yapısına darbe vurmaktı. Uğur Mumcu’nun katledilmesi bu büyük komplonun en önemli parçasıdır. Çünkü o, emperyalistlerin planlarını gözler önüne serip bu kirli planların ülkemizdeki işbirlikçilerini açığa çıkarmıştı.  Uğur Mumcu’nun, hayatı boyunca, “Ben Atatürkçüyüm… Ben, cumhuriyetçiyim… Ben lâikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım…” dediği için O’nu ortadan fiziken kaldırdılar ama düşünceleriyle bizlere ışık saçmaya devam ediyor. Çünkü, O ‘Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır’ inancıyla asla bu yoldan dönmedi. Bizler de dönmeyeceğiz!”dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Devrek Şubesi tarafından düzenlenen törene, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, CHP Devrek İlçe Başkan Yardımcısı Kazım Darıcı, İYİ Parti Devrek İlçe Başkanı Bahadır Kıycı ve vatandaşlar katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.