Devrek Postası

DEVREK EĞİTİMİNDE “TÜRKİYE YÜZYILI” HEDEFİ

Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan KAHYA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “2022 İcraatlarından 2023 Hedeflerine “Eğitimde Türkiye Yüzyılı” tanıtım kitapçığını Devrek’teki basın mensuplarına takdim ederek kitapçıkta yer alan aynı başlıklarda Bakanlığın destek ve yatırımları doğrultusunda Devrek İlçesinde yapılan çalışmaları video ve görsellerle paylaştı.

DEVREK EĞİTİMİNDE “TÜRKİYE YÜZYILI” HEDEFİ
221 views
01 Şubat 2023 - 12:36

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “2022 İcraatlarından 2023 Hedeflerine “Eğitimde Türkiye Yüzyılı” tanıtım kitapçığı Devrek’teki basın mensuplarına takdim edilerek kitapçıkta yer alan aynı başlıklarda Bakanlığın destek ve yatırımları doğrultusunda Devrek İlçesinde yapılan çalışmaları video ve görsellerle paylaşıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan KAHYA, “Milli Eğitim Bakanlığımız 2022 yılı içesinde her yaş grubu öğrencimiz ve yetişkinlerimize yönelik eğitimin tüm boyutlarını kapsayacak şekilde projeleri, faaliyetleri, yatırımları hayata geçirdi. Bakanlığımızca hazırlanan “2022 İcraatlarından 2023 Hedeflerine “Eğitimde Türkiye Yüzyılı” tanıtım kitapçığı içerisinde “Yeni Anaokullarının Yapımı, Okullaşma Oranları, Mesleki Eğitimde Artan Çırak ve Kalfa Sayıları, Kurulan Uluslararası Meslek Liseleri, OSB’ lerde Açılan Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Programı, Öğrencilerimize Sağlanan Ücretsiz Yardımcı Kaynak Kitaplar, Açılan Köy Yaşam Merkezleri, Yaz Okullarına Dahil Olan Öğrenci Sayıları, Öğrenci, Veli, Öğretmenlere Verilen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitimleri, Öğrenci/ Öğretmen Destek Sistemi(ÖDS), Matematik Seferberliği, Ücretsiz Yemek Hizmeti Uygulaması, Okul Bazlı Bütçe Kapsamında Gönderilen Ödenekler, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi ve Açılan Kütüphaneler, Okullar Arası İmkan Farklılıklarının Azaltılması, Güçlendirilen Eğitim Binaları, Yapılan Yeni Derslikler, Döner Sermaye Gelirleri, Ürün Tescili, Halk Eğitimi Merkezlerince Vatandaşa Sağlanan Kurs Hizmetleri, Aile Okulu Projesi Kapsamında Verilen Eğitimler, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA),Öğretmenlik Meslek Kanunu, Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Güçlendirmeye Yönelik Yönetici Eğitimleri, Kurulan Engelli Halk Eğitimi Merkezleri, Özel Eğitim Uygulamalarını Güçlendirmeye Yönelik Kurulan Beceri Uygulama Alanları, Yeni Kurulan BİLSEM’ler, Yeni Açılan Rehberlik Araştırma Merkezleri, Çevre ve İklim Değişikliği Bilincinin Yaygınlaştırılması İçin Oluşturulan Çevre Dostu Okullar” başlıklarına ait 2022 gerçekleşme verileri ve 2023 hedefleri yer almaktadır. Aynı çalışmalar, Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleri ile ilçemizde de başarılı bir şekilde uygulandı. 2022 yılı içerisinde ilimize yapılan eğitim yatırımları ve Bakanlığımızın uyguladığı sosyal politikalarla ilimiz ve ilçemizdeki eğitim standardı yükselirken eğitimde fırsat eşitliği kapsamında öğrencilerimize sunulan imkanlar da her geçen gün artırılmıştır. Gelecekten umutlu, bilinçli ve sağlıklı bir nesil yetiştirme, Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye yolunda önemli mesafeler katedilmiştir.”
2022 YILINDA DEVREK İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kahya geçtiğimiz yıl için Devrek’te önemli yatırımlar yapıldığını dile getirerek şunları ifade etti: “2022 yılında Zonguldak’ta okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında ilçemizde +2 yeni anasınıfı açılarak 5 yaşta okullaşma oranı %99’a çıkarılmıştır. Ortaöğretimde okullaşma oranı %98′ e çıkarılmıştır.
Bakanlığımızca çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında 275 öğretmenimiz uzman öğretmen, 35 öğretmenimiz de başöğretmenlik özlük haklarından yararlanmıştır.
Öğrencilerimize 40.080 bin yardımcı kaynak kitap dağıtımı, 61.517 bin ders kitabı dağıtımı yapılmıştır.
İlçemizde 2 Köy yaşam Merkezi hayata geçirilerek gelenekten geleceğe bir köprü kurularak yetişkin ebeveynler ve çocuklarla birlikte ailelerin aynı çatı altında eğitim görmesi sağlandı.
Köy Yaşam Merkezlerimiz köylerimizin kalbi oldu. Türkiye’deki 1600’üncü Köy Yaşam Merkezi Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Mahmut ÖZER’in teşrifleri ile Devrek Mekekler Köyünde açılarak halkımızın hizmetine sunuldu.
Öğrencilerimiz yaz okulu imkanlarından yararlandı, bu yarıyıl tatilinde de kış okuluna dahil olarak tatillerini verimli ve keyifli vakit geçirerek değerlendiriyorlar. Matematik Seferberliği kapsamında okul ve kurumlarımızda yapılan farkındalık oluşturan çalışmalarla öğrencilerimiz matematiğin eğlenceli yüzünü keşfettiler.
Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında 2022 yılında 1.610 öğrencimize ücretsiz yemek hizmeti verildi. Bu sayı ikinci yarıyılda 2.076 olacak. Okul bazlı bütçe kapsamında temel eğitim okullarımıza ödenek gönderilerek okullarımızın temizlik, kırtasiye ve küçük onarım talepleri karşılandı. 2022 yılında 12 okulumuzun büyük ve küçük onarımı yapılarak köy okullarımız hariç tüm okullarımızın doğalgaz dönüşümü tamamlandı.2023 yılında da büyük küçük onarım talepleri alındı. Kütüphanesiz okul kalmayacak projesi kapsamında 21 okulumuza yeni kütüphane kurularak kitap sayısı 41.923 bine çıkarıldı. Bünyesinde döner sermaye işletmesi olan Mesleki Teknik Anadolu Lisemizin 2022 döner sermaye gelirleri 137.157,98 bin TL’ye çıktı.
2022 yılında halk eğitimi merkezlerimizden 5097 kursiyerimiz yararlandı. Aile Okulu Projesi kapsamında 16 okulda 30 veli eğitimi kursu açıldı. 93 muhtar aile eğitiminden yararlandı. 56 okul yöneticimize okul temelli mesleki gelişim semineri verildi. 2023 yılında tüm okul yöneticilerimizi kapsayacak şekilde bu eğitimler planlandı.
Devrek İlçemizde yeni BİLSEM açılarak özel yetenekli öğrencilerimize sunulan imkanlar genişletildi.
Çevre ve iklim değişikliği bilincinin yaygınlaştırılması için ildeki 8 okuldan 1 okulumuz çevre dostu okul olarak yeniden düzenlendi.
Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz Türk Müziği Koromuz ilçemizde kuruldu ve Türk Sanat Müziğinin eşsiz nağmelerini halkımızla buluşturarak kültürümüzün yaygınlaştırılmasına ve aktarılmasına aracılık etti. Kurslarımız ve konserlerimiz devam edecek.
Çocuklarımız her şeyin en iyisini hakediyorlar. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, okular arası imkan ve başarı farklıkların azaltılması, ilçemizdeki eğitim standardının yükseltilmesi için maarif davamızın tüm kadroları sahada durmadan çalışmaya devam etmektedirler. Bakanlığımızın projeleri ve eğitim yatırımları 2023 yılında da artarak devam edecektir. Çocuklarımız için daha çok çalışıp daha çok başaracağız.” dedi.

Şube Müdürü Özkan Poyraz, Şube Müdürü Muhammet Atlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra yerel basın temsilcileri katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.