Devrek Postası

ERTUĞRUL TTK’YA YABANCI İŞÇİ ALIMI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na 2 bin işçi alımında kuraya giren yabancı işçi isimleri skandalı için açıklamada bulundu.

ERTUĞRUL TTK’YA YABANCI İŞÇİ ALIMI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
43 views
08 Ekim 2023 - 14:09

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak olan maden işçisi alımıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan 2 bin işçi alımı ile ilgili başvuru süreci de başlamıştı. Başvuruların tamamlanmasının ardından İŞKUR nihai listeyi de açıkladı.

“İşKur il Müdürü Okan Şentürk de sisteme sadece 11 haneli T.C. kimlik nosu ile girilebildiğini ve yabancıların başvuru yapamadığını belirtmişti. Ak Parti İl Başkanı’nın 3 gün önce bir açıklaması var. TTK’ya yabancı işçi alımı olmayacak diyor. Bu konuda suni gündem yaratılmaması, muhalefet yapılacaksa düzgün yapılması yönünde ifadeleri var. 3 gün sonra listeler yayınlanıyor ve listede birden fazla yabancı uyruklu olduğu belli isimler var. İsminden anlaşılmayan daha kaç tane daha olduğunu da bilmiyoruz. Bu işin böyle olacağı Eylül ayının ortasında açıklanan başvuracak adaylarda aranılacak şartlar; Başvuru tarihinin son günü itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak, En az İlkokul mezunu olmak, Başvuru tarihinin ilk günü itibariyle 32 yaşından gün almamış olmak olarak açıklandı.

Hemen hemen tüm işçi alımı ilanlarında yer alan ‘TC vatandaşı olmak’ şartı TTK ilanlarında yer almadı. Binlerce iş bekleyen ve umudunu TTK’ya bağlayan gençlerin kafasında Türk vatandaşı dışında yabancı uyruklu kişilerin de işe alınacağı düşüncesini zaten getirmişti. Üzerine tepki gösterdik, yabancı kimsenin başvuru yapamayacağına dair bir açıklama yapılarak üstü kapatılmaya çalışıldı. Üstelik sadece Zonguldak değil Bartın ve Yenice’ye açılan kontenjanlara da bu kişiler başvurabildi.

Bugün yine verdiğimiz tepkilerin haklı olduğunu görüyoruz. Zonguldaklı bir sürü gencimiz iş umudunu TTK’ya bağlamışken, kendi gençlerimizin karnını doyurmaya değil nereden gelip nasıl bu hakka sahip olabildiği anlaşılamayan adaylara(?) ayrıcalık tanınmasına çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bizim amacımız suni gündem yaratmak değil, şehrimizin gençlerinin hakkına sahip çıkmaktır.” Dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞ İLANI DEVREK GERİ DÖNÜŞÜM

Taşımacılık Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.

Firmamız bünyesinde çalışacak Zonguldak İl ve İlçe Merkezlerinde ikamet eden Bayan Çevre Mühendisi ekip arkadaşı arıyoruz!Başvuru ve Bilgi için:0542 513 19 11-0372 556 48 85 İsmetpaşa Mah. 349 Nolu Sk. No:26 Devrek/ZONGULDAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.